İktidar ve kitle iletişim araçları üzerinden rıza üretimi: Teorik ve ampirik açıdan kamusal senaryo süreci
Political power and consent manufacturing through mass communication media: Theorical and empirical aspects of the public scenario approach
  1. Tez No: 123262
  2. Yazar: ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
İKTİDAR VE KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI ÜZERİNDEN RIZA ÜRETİMİ: Teorik ve Ampirik Açıdan Kamusal Senaryo Süreci ÖZET Bu çalışma,“İktidarın uyguladığı politikalar soncu oluşan krizlerde, kitle ileti şim araçlarının söylemlerini kullanarak mevcut duruma karşı rıza üretme çabası, top lumsal razı olma eğilimini doğurmaktadır”şeklinde formüle edilen süreci tahlil etmeye yönelik olarak yapılmıştır. Biri teorik ikisi uygulamalı üç ana bölümden oluşan bu çalışmada ilk olarak, ik tidar, rıza üretimi, kitle iletişim araçları ve bu anahtar kavramlarla ilgili temel tartışma lara yer verilmektedir. İkinci bölümde, çalışmanın örnek olayı olarak belirlenen Şubat 200 1'de“Kara Çarşamba”adıyla anılan ekonomik krize dair basında yer alan söylem ler, geliştirilen“kamusal senaryo modeli”çerçevesinde incelenmektedir. İncelenen beş gazetenin iktidar ve bir sosyal gerçeklik olarak ekonomik krize ilişkin söylemlerinde farklılıklar bulunmakla birlikte temelde, kamusal senaryoya bağlı kalınarak, mevcut durumun kaçınılmaz, her iktidar döneminde yaşanan ve yaşanacak, durum niteliği gös terdiği şeklinde bir kamusal algılama yaratmaya yönelik söylem ortaya çıkmaktadır. Kamusal senaryo modelinin ortaya koyduğu bu sonuçlara ilgili gazetelerdeki siyaset ve ekonomiyi resmeden manşet haberlere“Eleştirel Haber Söylem Analizi”uygulanarak ulaşılmıştır. Kamusal senaryonun etkilerini ortaya koyma amacıyla Eylül 2001 'de Kon ya örneklemi içinde 579 kişi üzerinde yapılan alan araştırması çalışmanın üçüncü bölü münü teşkil etmektedir. Kamusal senaryo modeliyle ortaya konulan rıza üretim süreci alan araştırması nın verileri ve sonuçlarına göre doğrulanmaktadır. Yani, bir sosyal gerçeklik olarak e konomik krizlerde iktidarın kitle iletişim araçları üzerinden yürüttüğü kamusal senaryo söylemi vatandaşların yaşanan duruma razı olma eğilimini şekillendirmektedir. Özellik le okunan gazete değişkenin, rıza üretim sürecinde önemli bir etken olduğu anlaşılmak tadır. Sonuç olarak, iktidarın kitle iletişim araçlarını; mevcut sorunlar karşısında kendi otoritesini korumaya, yaşanan toplumsal rızayı sürdürmeye ve geliştirmeye yönelik kul lanımı vatandaşların mevcut şartlara razı olmalarını sağlasa da kümülatif olarak siyaset kurumuna ve sisteme olan güvenlerine zarar vermektedir. xıv
Özet (Çeviri)
POLITICAL POWER AND CONSENT MANUFACTURING THROUGH MASS COMMUNICATION MEDIA: Theorical and Empirical Aspects of The Public Scenario Approach SUMMARY This study has been done to analyze the process formulated as 'In crises caused by government policies, consent manufacturing efforts through the media shape the so cial consent tendency.“ This study is consisting of a theoretical chapter and two empirical chapters. In the first chapter, it is dealt with the basic discussions on the terms political power, gov ernment, consent manufacturing, media and their interrelations. In the second chapter, media discourses about the sample event of our study, the crisis of the Turkish economy in February 2001 known as ”Black Wednesday“, are studied by the concept of ”The Public Scenario Model". While the studied five newspapers were showing differences in their presentations of the government and the economical crisis as a social reality, a basic discourse was observed commonly as conforming to the public scenario to make the public perceive the present situation as an unavoidable mess that had been experi enced and would be experienced under every government. These results have been ob tained by applying critical discourse analysis to newspaper headlines covering politics and economy news. With the aim to reveal the effects of the public scenario on media perception, a survey conducted in September 2001 in Konya on 579 persons constitutes the third chapter of the study. A consent manufacturing process defined by the public scenario model has been verified by the data and the results of the survey. That is to say that the public scenario discourse conducted by the government through the media shapes the consent tendency of the citizens. In particular the read newspaper variable appears to be an important fac tor in the consent manufacturing process. As a result, although the government's use of the media with the aim to maintain and improve his authority and the social consent in view of the existing problems ob tains the consent of the citizens for the existing circumstances, however, the accumulat ing effects are causing damage to the citizen's thrust to politics and to the system as a whole. xv