Karşılaştırmalı Hukuk ve Irak anayasalarında azınlık haklarının korunması
Protection of minorities rights in comparative law and constution of Iraqi
- Tez No: 423743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ABDULHAKİMOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Genellikle Irak Devletini oluşturan ırklar, mezhepler ve renkler devletin ana güç kaynağıdır. Bunun temel sebebi, her toplumun kendi inanç ve kültürüne sahip olmasıdır. Böylece devlet her türlü kültür zenginliğini kucakladığını ve inançların kendi çatısı altında kardeşliğini kabullenmektedir. Bununla birlikte başka bir açıdan bakıldığında kendi kültür ve inançlarını yaşayan azınlıkların devletin bölünmesine sebep olması ve devletin üniter yapısına zarar verebilmesi mümkün olabilir. Daha farklı bir açıdan bakıldığında ise azınlıkların kendi kültürel ve siyasal haklarını korumaya çalışmalarına rağmen bu çabalarının sonuçsuz kalması da devletin azınlıklar üzerinde adaletsiz uygulamalarda bulunduğunu gösterebilir. Bu durum azınlıkların kendi devletlerine karşı güvenlerini sarsar. Örneğin 2003 sonrasında, Irakta, din ve dil temelli ayrımcılık yaygın bir şekilde yapılmıştır. Bu durum kaçınılmaz bir biçimde iç savaşa sebep olmuş ve gelişen olaylar ışığında savaş çok daha siyasi ve acımasız bir hale gelmiştir. Bu arada söz konusu topluluklar da (azınlıklar) Irak'ta kendi varlıklarını göstermek amacıyla seçimlere katılmakta ve nüfusları nispetinde yaşadıkları toprak üzerinde hak iddia etmektedirler. 2005 Irak Anayasasının 16. Maddesi ile bu duruma bir son verilmiş ve Irak'ta yaşayan tüm azınlıklara hakları eşit olarak tanınmıştır
Özet (Çeviri)
In general the races, sects, colours that constitutes Iraqı State is the main source of power of State. The main reason for that is every society has its separate culture and belief. Thus, state acknowledges that it embraces every kind of diversity of culture in Iraq and brotherhood under the roof of State itself. However from a different angle it can be seen that ,practising their culture and beliefs, minorities could lead to separation from country and weaken the unitary structure of State. From a various different angle, when minorities defend their cultural and political rights and these efforts remain inconclusive, it can be percepted that state exercises unjust practices on minorities. This causes that minorities remain inconfident to their own state. For instance, after 2003, discrimination based on religion and language has taken place very extensively in Iraq. This inevitably causes to civil war in Iraq and under the growing environment of these events it has become a more political and cruel war. In the meantime these communities (minorities) participate to general elections for their own existences to claim that ,with their population, they have rights on the soil that they live. In brief more votes means more rights. This situation comes to an end with 16th Article of 2005 Iraqı Constitution and all rights are recognised equally to all minorities that live in Iraqi soil.