Elastik zemin üzerindeki kademeli kirişin homotopi pertürbasyon yöntemi ile serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of segmented coloumn on elastic foundation using homotopy perturbation method
- Tez No: 423769
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada elastik zemine oturan kademeli kirişin farklı sınır koşulları çerçevesinde serbest titreşimi incelenmiştir. Kirişler Euler-Bernoulli kiriş teorisi kullanılarak modellenmiştir. Elastik zemin modeli olarak yaygın kullanılan Winkler modeli seçilmiştir. Ele alınan kirişlerin serbest titreşimleri Homotopi Pertürbasyon Metodu (HPM) yöntemi ile yapılmıştır. Elde edilen verilerle kirişlerin titreşim modları belirlenmiş, ilk birkaç titreşim modu farklı mesnetlenmiş kademeli kiriş için tablolar halinde verilmiştir. Son bölümde ise kullanılan yöntem ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study free vibration of a segmented beam on elastic foundation is analyzed. Beams are modelled using Euler-Bernoulli beam theory. Winkler model is chosen for the foundation due to its wide application in the subject. Homotopy Perturbation Method (HPM) is used for the free vibration analysis for the beams considered. Free vibration modes are determined according to obtained results and first few modes are presented in tables for beams with different support conditions. In the last chapter, the method used and obtained results are discussed.