Kahramanmaraş Ahir dağının peyzaj karakterleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Kahramanmaras Ahir mountain from the viewpoint of landspace characters
- Tez No: 423801
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DOYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dağlık alanlar ekolojik açıdan yüksek düzeyde duyarlı, küresel ekonominin sürekliliği bakımından önemli, zengin ekosistem hizmetleri sunan, çevresel baskılara açık alanlardır. Yüksek biyolojik çeşitlilik sergileyen dağlık alanlar, insan nüfusu ve faaliyetlerinin de hızla artması nedeniyle giderek daha kompleks sistem özellikleri sergilemektedirler. Bu çalışmada, Kahramanmaraş Ahir Dağı ve yakın çevresine ait fiziksel çevre özelliklerinin peyzaj karakter analizleri yardımıyla değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda doğa koruma ve peyzaj planlama ilkelerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Coğrafi bilgi sistemleri ortamında gerçekleştirilen çalışmada peyzaj karakter tipleri ve arazi örtüsü sınıflandırma verileri kullanılarak peyzaj çeşitliliği ve habitat fonksiyonları incelenmiştir. Çalışma ile ortaya konulan sonuçlar, araştırma alanının biyolojik çeşitlilik ve koruma niteliği bakımından yüksek değere sahip olduğunu göstermiştir. Doğa koruma çalışmalarının başarılı ve kalıcı etki yaratabilmesi için, koruma uygulamalarının ve elde edilen sonuçların belirli aralıklarla izlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla, arazi örtüsü değişimleri yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri yardımıyla en fazla onar yıllık periyotlarla izlenmeli, ayrıca benzer veri setleri kullanılarak peyzaj karakter ve habitat fonksiyonu analizleri tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Mountainous areas are highly sensible from ecologic point of view, important for the sustainability of the global economy, serv rich ecosystem services, and open for environmental pressures. Mountainous areas which have high biological diversityexhibit complex systems features due to the rapid increase in human population and activities. In this study, it is aimed at assessing environmental features by landscape character analyses, and developing nature conversation and landscape planning principles inKahramanmarasAhir Mountain and its surrounding region. In the study which is realised in geographic information systems,landscape diversity and habitat functionshave been analyzed by using landscape character types and land cover classification data. The resultsrevealed thatthe research areahave showedhighvalue from the viewpoint of its biologicaldiversity and protectionqualities. In order to createsuccessful and lastingnature conservation studies, conservation practices and the results should be monitored regularly. For this purpose, land cover change must be monitored with a maximum period of ten years with the help of high-resolution satellite imagery, and landscape character and habitat function analysis should also be repeated using similar data sets.