İnvaryant dizi uzayları
Invaryant sequence spaces
- Tez No: 423802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FURKAN, PROF. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beş bölümden oluşan bu tezin, birinci bölümünde, tez konusu ile ilgili temel bilgiler verildi. İkinci bölümde, diğer bölümlerin anlaşılması için bazı temel tanım ve teoremler verildi ve ayrıca topolojik vektör uzayı, dual uzay, yerel konveks uzay, dizi uzayları gib kavramlardan bahsedildi. Üçüncü bölümde, K- ve FK- uzaylarının bazı alt uzayları kısımsal operatörlerle incelendi. Daha sonra bu alt uzayların özellikleri kullanılarak dual uzaylarla arasındaki ilişki verildi. Ayrıca FK- uzaylarının seçkin alt uzayları ile arasındaki ilişkiden bahsedildi. Dördüncü bölümde, KB-, KK-, KB&AD ve l-invaryant uzaylarının bazı özelliklerinden analiz edildi. Tezin orjinal kısmını oluşturan beşinci bölümde, topolojik dizi uzaylarının dört yeni özeliği araştırılıp incelendi. Ayrıca bu yeni alt uzaylar hakkında bazı sonuçlar verildi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis consists of five chapters, basic information in related to the subject of thesis was given. In the second chapter, for understanding other chapters some basic definitions and theorems were given and also concepts such as topological vector space, dual space, locally convex space, sequence spaces were mentioned. In the third chapter, some subspaces of K- and FK- spaces were examined by section operators. Thereafter by using the properties of these subspaces, relation among the dual spaces were given. Furthermore relationship with distinguished subspaces of FK- spaces were mentioned. In the fourth chapter, some properties of KB-, KK-, KB&AD and l-invaryant spaces were analysed. In the fifth chapter which is original part of the thesis, it is introduced and investigated four new properties of topological sequence spaces . In addition some results on these new subspaces were given.