Karbon nanotüp destekli aminometildifosfin ligandları ve metal komplekslerinin sentezi: Katalitik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of carbon nanotube aminomethyldiphosphine ligands and their metal complexes: Investigation of their catalytic activities
  1. Tez No: 423807
  2. Yazar: HAMZA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde çok duvarlı karbon nanotüp destekli bis(aminometildifosfin) [MWCNT@CHO-NHArN(CH2PPh2)2 ligandları ve Pd(II), Ru(II) kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen çok duvarlı karbon nanotüp ligantları ve kompleksleri FT-IR, SEM, EDX, TEM, XRD ve TG/DTA teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenen MWCNT@-Ru(II) komplekslerinin katalitik özellikleri asetofenon türevlerinin transfer hidrojenasyonunda katalizör olarak kullanılmıştır. L2-Ru(II) kompleksi, mmetoksiasetofenon substratının transfer hidrojenasyon tepkimesinde, %89 lık bir dönüşümle en iyi katalitik aktiviteyi gösteren katalizör olmuştur. Diğer Ru(II) kompleksleri, metil ve metoksi asetofenonların transfer hidrojenasyonunda daha düşük aktivite göstermişlerdir. Üç Ru(II) katalizörü de, o-metoksiasetofenon un transfer hidrojenasyonunda katalitik aktivite göstermemişlerdir. MWCNT@L-Pd(II) kompleksleri ise Heck karbon-karbon eşleşme reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmıştır. MWCNT@L3-Pd(II) komplesi, bromobenzen ile bütil akrilat Heck eşleşmereaksiyonunda %75 dönüşümle en iyi katalitik aktiviteyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis multi-walled carbon nanotube supported bis(aminomethylphosphine) [MWCNT@CHO-NHArN(CH2PPh2)2] type ligands and their Pd(II) and Ru(II) complexes have been synthesized and characterized with FT-IR, SEM, EDX, TEM, XRD and TGA techniques. Catalytic properties of the synthesized MWCNT@-Ru(II) complexes were used as catalyst in the transfer hydrogenation of acetophenone derivatives. L2-Ru (II) complex showed the best catalytic activity of m-methoxyacetophenone with the conversion of 89%. The lower catalytic acitivites were observed using the other synthesized Ru(II) complexes. All Ru(II) complexes did not show any catalytic properties in the transfer hydorgenation of o-methoxyacetophenone. Besides, MWCNT@L-Pd (II) complexes were used as catalysts in Heck carbon-carbon coupling reactions. MWCNT@L3-Pd(II) complex showed the best the catalytic property in Heck copuling reaction of bromobenzene and butylacrylate with the conversion of 75 %.