Çapraz bağlamanın PVA esaslı biyobozunur kompozit filmlerin özellikleri üzerine etkisi
The effect ofcrosslinking on the mechanical properties of PVA based biodegradable composites
- Tez No: 423808
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kompozit malzemelerin üretiminde lignoselülozik esaslı (odun unu, yıllık bitkiler gibi) maddelerin takviye elemanı olarak kullanılması ile biyolojik olarak bozunmayan sentetik polimerlerin doğada bozunma süresinin kısaltılması istenilmektedir. Bozunmayı artırmanın bir diğer yolu ise biyolojik olarak bozuna bilen polilaktik asit (PLA), polikaprolakton (PCL), polihidroksibütirat (PHB), polibutilensaksinit (PBS) ve polivinil alkol (PVA) gibi polimerler kullanmaktır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda hem lignoselülozik madde hem de biyozunur polimerler kullanılarak kompozitler çalışılmaktadır. Bu çalışmada orman budama atığı ve fındık kabuğu unu takviyeli, borik asit ile çapraz bağlanmış, polivinil alkol esaslı kompozit malzemelerin üretimi gerçekleşmiştir. Bu işlem esnasında PVA'nın çözünmesi için saf su kullanılmıştır. PVA içerisine fındık kabuğu ve orman budama atığı unları aynı oranda (%30 ), borik asit farklı oranda(% 5, 10 ) eklenmiştir. Üretimler cast (karıştırma) yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Üretilen kompozit filmlerin bazı mekanik (çekme direnci, çekmede elastikiyet modülü ve kopmada uzama), özellikleri , morfolojik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the production of lignocellulosic-based composite material (wood flour, such as annual plants) in the nature of non-biodegradable synthetic polymer used as a reinforcing element with which the substance desired to shorten the decay time. Another way to increase the decomposition of polylactic even impair biological acid (PLA), polycaprolactone (PCL), polyhydroxybutyrate (PHB), polibutilensaksinit (PBS) and polyvinyl alcohol (PVA) is to use such polymers. Lignocellulosic material in both studies in recent years have tried composites using polymers as well as biyozun. In this study, forest trimmings and nut-shell reinforced, cross linked with boric acid, polyvinyl alcohol-based composite material manufacturing is realized. . Pure water is used to dissolve the PVA in the process. PVA into the reinforcing element at the same rate and forest trimmings of nut shell flour (30%) proportion of boric acid (5%, 10) was added. Editions cast (mixing) was obtained using the method. The produced composite films of some mechanical (tensile strength, tensile modulus of elasticity and elongation at break) properties, morphological characteristics were determined.