Fuzzy fonksiyonlar için kesirli türev ve kesirli integral eşitsizlikleri
Fractional derivative and integral inequalities for fuzzy functions
- Tez No: 423806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır.İlk olarak fuzzy kavramından bahsedildi. İkinci bölümde fuzzy mantığın matematiksel olarak uygulamalarına yönelik çalışmalarda, öncelikle gerekli olan tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, kesirli integral ve kesirli türev tanımlarının nasıl oluştuğu, nasıl geliştiği ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde sağ ve sol kesirli fuzzy kesirli integral, sağ ve sol kesirli türev kavramları verildi ve orijinal olan beşinci bölümde fuzzy kesirli sağ Caputo türevi kullanarak Ostrowski tipli yeni eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This theis consists of five chapter. Firstly we talked about fuzzy logic , In the second chapter primarily required definitions and theorems are given in the studies intended for the mathematical application of fuzzy concepts. The third chapter,there is information about how the concepts of fractional integral and fractional derivative are consists and how it evolves. The fourth chapter, we present the right and left fuzzy fractional Riemann-Liouville integrals and the right and left fuzzy fractional Caputo derivatives and in the five chapter is original and divided into the implementation of Ostrowski type inequality for the fuzzy fractional right Caputo derivative.