Yarı-sentetik spinosin insektisiti spinetoram'ın Alman hamam böceği (Blatella germanica (L.))'nin 3. ve 4. dönem nimf ve ergin dönemine karşı residual kontak toksisitesinin belirlenmesi
Determination of residual contact toxicity of spinosyn insecticide, spinetoram against German cockroach (Blatella Germanica (L.)) 3-4. nymph and adult stages
  1. Tez No: 423811
  2. Yazar: FERHAT KÜÇÜKSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada spinosin (yarı-sentetik) insektisidi Spinetoram' ın solüsyon halinde beton, fayans ve parke yüzeyde Blatella germanica (L.)' nin 3. ve 4. dönem nimf ve ergin dönemine karşı rezidual kontak toksisitesi araştırılmıştır. Üç farklı yüzeyde B. germanica' nın 3. ve 4. dönem nimf ve erginlerine karşı 1, 3, 5, 7, 9 gün süreyle Spinetoram' ın 2.5, 5, 7.5, 10, 15, 25, 50, 75, 100 mg aktif madde/m2 konsantrasyonlarında biyolojik testler yürütülmüştür. Tüm uygulama yüzeylerinde spinetoram konsantrasyonu ve maruz bırakma süresi B. germanica nimf ve erginlerinin ölüm oranları üzerine önemli etkiye sahip olmuştur. Spinetoram' ın düşük konsantrasyonları (2.5 ve 5 mg/m2) tüm uygulama yüzeylerinde B. germanica nimf ve erginlerini düşük oranlarda öldürmüştür. Diğer yandan Spinetoram' ın 75 ve 100 mg/m2 konsantrasyonları her üç uygulama yüzeyinde uygulamanın 9. gününde B. germanica nimf ve erginlerinde % 100 ölüme sebep olmuştur. Genel olarak Spinetoram' ın diğer konsantrasyonlarında (7.5, 10, 15, 25 ve 50 mg/m2) uygulama süresinin artışına rağmen % 100 ölüme ulaşılamamıştır. Ayrıca spinetoram' ın uygulama konsantrasyonlarının her üç uygulama yüzeyinde B.germanica nimf ve erginlerine karşı etkinliğinde de önemli farklılıklar görülmüştür. Beşinci gündeki ölüm oranlarına göre Spinetoram' ın 100 mg/m2 konsantrasyonunda beton yüzeydeki Spinetoram' ın B.germanica nimf ve erginlerine karşı etkinliğin fayans ve ve parke yüzeylere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak genel olarak diğer konsantrasyonlarda Spinetoram' ın B.germanica nimf ve erginlerine karşı etkinliği her üç yüzeydede benzer olmuştur. Bu çalışmadan elde edilen biyolojik test sonuçlarına göre Spinetoram' ın ev ve diğer binalarda sorun olan B.germanica mücadelesinde kullanılabilme potansiyeline sahip olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the residual contact toxicity of Spinetoram suspension, which is spinosyn (semi-synthetic) insecticide, against Blatella germanica (L.) 3-4. nymph and adult stapcs on the surfaces of concrete, ceramic floor tile and laminate flooring. On three different surfaces, B. germanica 3-4. nymphs and adults were exposed with Spinetoram suspension at the rates of 2.5, 5, 7.5, 10, 15, 25, 50, 75, 100 mg AI/m2 and mortality of both adults and nymphs of B. germanica were recorded at the day of 1, 3, 5, 7 and 9. In all surface applications of Spinetoram, exposure times and concentrations hot significant effect on mortality rates of B.germanica nymphs and adults. Lower concentrations of Spinetoram (2.5 and 5 mg/m2) on the all applied surfaces, caused low mortality of nymphs and adults of B. germanica. However, 75 and 100 mg/m2 concentrations results in 100 % mortality of nymph stages and adults of B. germanica after 5 day of exposure time. In general, although mortality rate of B. germanica nymphs and adults increased with in crsosing of exposure time, 100 % mortality was not achived for the other concentrations of Spinetoram (7.5, 10, 15, 25 and 50 mg/m2). There were significant differences in the B. germanica nymph stage and adult mortalitics of Spinetoram concentrations on all three applied surfaces. At 100 mg/m2 concentration of Spinetoram, mortality of B. germanica nymphs and adults was significantly higher on concrete surface than those on the other surfaces. However, at other concentrations of Spinetoram mortality of the nymphs and adults was generally similar on all three surfaces. As a result, Spinetoram has potential to control of house pest, B. germanica.