Tahıllı barlarda bağlayıcı madde olarak çeşitli pekmezlerin kullanımı ve bazı özelliklerinin belirlenmesi
The use various molasses as binding material in grained bars and determination some properties
  1. Tez No: 423816
  2. Yazar: BÜŞRA AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ ÖZSİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, toplumumuzda çoğunlukla geleneksel yöntemlerle üretilen kavrulmuş buğday ve pekmezin tahıllı bar üretiminde kullanılması, buğdayın atıştırmalık ürün sektörüne alternatif bir ürün olarak sunulması, içerdiği fonksiyonel bileşenler ile kalorisi düşük sağlıklı bir ürün elde ederek tüketicilere katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla kavrulmuş buğday, yulaf, kuru meyveler ve sert kabuklu meyvelere çeşitli bağlayıcı maddeler (bal, elma pekmezi, nar pekmezi) ilave edilerek tahıllı barlar üretilmiştir. Üretilen ballı tahıllı bar, elma pekmezli tahıllı bar ve nar pekmezli tahıllı bar örneklerine çeşitli kimyasal (nem, kül, karbonhidrat, yağ, protein, selüloz, şeker), fiziksel (renk) analizler yapılmış ve enerji değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca örneklerin genel görünüş, renk, genel tat ve aroma, ekşilik, koku, sertlik, genel kabul edilebilirlik özellikleri duyusal olarak incelenmiş ve yapılan analizlerin sonucu istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda tahıllı bar örneklerinin; nem değeri (%6.78-7.62), kül içeriği (%1.66-2.02), karbonhidrat değeri (%69.11-96.65), yağ miktarı (%12.07-12.18), protein miktarı (%9.38-9.69), selüloz miktarı (%2.48-2.65), şeker miktarı (%24.24-27.04) ve enerji değerleri (%413.29-415.45) olarak belirlenmiştir. Duyusal analiz sonuçlarına göre en çok beğenilen örnek ballı tahıllı bar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make contribution by using various molasses as binding materials in generally traditionally produced roasted wheat which is health with functional components and also with its low calorie and by doing so providing an alternative product to snacks industry. With this aim, grained bars containing roasted wheat, oat, dried fruit and nuts with binding materials (honey, apple molasses, pomegranate molasses). Obtained grained bar with honey, apple and pomegranate molasses are applied some chemical (moisture, ash, carbohydrates, fat, protein, celluloses, sucrose) and physical (color) tests and calories are calculated. Besides these, the samples are applied some sensory tests (view, taste, aroma, sourness, smell, toughness, general acceptability) and the results of the analysis are statistically evaluated. According to the results of the study, the grained bars reported moisture (%6.78-7.62), ash (%1.66-2.02), carbohydrates (%69.11-96.65), fat (%12.07-12.18), protein (%9.38-9.69), celluloses (%2.48-2.65), sucrose (%24.24-27.04) and energy (%431.29-415.45). The sensory tests approved that the best loved sample was grained bar with honey.