Tetrasiklin hidroklorür-kolajen-kitosan dolgulu nano doku iskelesi üretimi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Engineering of tetracycline hydrochloride-collagen-chitosan saturated nano-tissue scaffold and evaluation of antibacterial features
  1. Tez No: 423817
  2. Yazar: İBRAHİM ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TİYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda endüstriyelleşme ile kullanılan iş makinelerinin artması, silah sanayindeki gelişmeler, halen sürmekte olan savaşlar, trafik kazaları komplike yaralanma sıklığını artırmakta ve bu kazalarda acil cerrahi müdahale zorunluluk hale gelmektedir. Bununla birlikte birçok hastalıkta da cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır. Kazalar ve hastalıklara yapılan cerrahi müdahaleler sonucu oluşan yaralar için acil önlem alarak çevrenin olumsuz etkilerinden korumak ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak hayati önem taşımaktadır. Bu yaralarda karşılaşılan en önemli sorunlardan ikisi kanama ve enfeksiyon riskidir. Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyon riski de cerrahların karşılaştığı önemli bir sorundur. Hatta oluşan enfeksiyonun kanama ile bütün vücuda yayılması da bir başka büyük problem olmakta ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısı ile kaza ve ameliyatlar sonucu oluşan açık yaraların büyük ölçüde arttığı günümüzde mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kanamanın durdurulması ve enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması için yeni yöntemler ve materyaller geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, Kitosan doku iskelesine Tetrasiklin Hidroklorür antibiyotik ve Kollajen kanama durdurucu ajan yükleyerek yaraların iyileşme sürecini enfeksiyon riski olmadan hızlandıran bir biyomalzeme elde etmek amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle kitosandan elektrospinning yöntemiyle doku iskelesinin nasıl elde edileceğine araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda tek başına çekimi çok zor olan kitosanın elektro çekim yöntemi ile çekilebilmesini kolaylaştırmak için polivinil alkolün (PVA) çalışmamız için en uygun biyobozunur polimer madde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Escalated use of construction vehicles following the industrial evolution in the last century, ongoing wars and traffic accidents increase complicated injury incidence and therefore urgent surgical intervention is obligatory for these injuries. Besides, surgical intervention is also needed for several other illnesses. With necessary urgent preventive measures, protecting from adverse environmental effects and promoting quick recovery are crucial for the lesions stemming from accidents and surgical interventions. Infection and bleeding are among the most important problems encountered in the course of these injuries. Infection is one of the important complications surgeons face following surgery. As a matter of fact, dissemination of infection with circulation is another significant problem and can cause nonrecoverable consequences. Since open wounds from accidents and surgeries are escalating, in order to control bleeding and to eliminate risk of infection as quickly as possible, it is crucial to improve new methods and materials. The aim of the study is to develop a noble biomaterial that can accelerate the healing process without the risk of infection by loading tetracycline hydrochloride and collagen hemostatic agent into the chitosan tissue scaffold. For this purpose, the first step was to determine how to develop electrospun chitosan tissue scaffold. Following the research, polyvinyl alcohol (PVA) was found as the most appropriate biodegradable polymer to employ in this study for facilitating electrostatic adhesion of chitosan, which normally is very low.