Sezgisel bulanık mantık ve kümeler üzerindeki cebirsel işlemler
Algebraic operations on the intuitionistic fuzzy logic and sets
- Tez No: 423824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde çalışmada yer alan kavramlar, tarihsel gelişim, teorik yaklaşım ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Klasik mantık, bulanık mantık ve sezgisel bulanık mantıktaki temel küme kavramları ve önermeler kullanılarak temel tanım teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise sezgisel bulanık mantık ile ilgili yeni teoremler ve ispatlar verilmiştir. Özellikle sezgisel bulanık mantıktaki ◊ ve □ modal operatörleri kullanılarak yeni eşitlikler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. The first section is devoted to introduction. In the second part, the concepts presented in this study are examined through historical development, technical approach and comparisons. In this section, basic definitions and concepts are given by using basic set concepts, propositions and theorems in classical logic, fuzzy logic and intuitionistic fuzzy logic areas. In the third sections, new theorems in intuitionistic fuzzy logic and their proofs are given.In particular, new equations using the ◊ and □ modal operators in intuitionistic fuzzy logic have been obtained.