Venturilerde optimum hava giriş deliği yerinin yapay sinir ağları ile modellenmesi
Modeling of optimum air admission hole location of venturi aerators by means of artificial neural network
  1. Tez No: 423825
  2. Yazar: MUHAMMET SERDAR KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Su, canlılar için hayati öneme sahiptir. Suyun canlılar tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi için belirli bir kalitede olması gereklidir. Suyun ekolojik kalitesi, büyük ölçüde suda bulunan oksijen miktarına bağlıdır. Oksijen, hava kabarcıklarının sürüklenmesiyle suya girer. Oksijen transferinin hızlandırılması için, çok miktarda hava kabarcığının su içerisine kazandırılması gerekmektedir. Bu hava kabarcıkları, kütle transferi için mevcut olan yüzey alanını arttırır. Su mühendisliğinde son yıllarda popüler hale gelmiş olan venturilerde, havalandırma için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, venturi havalandırıcılar optimum hava giriş deliği yerinin Yapay Sinir Ağı tarafından modellenmesi yapılmıştır. Öngörülen değerler, ölçülen değerler ve hesaplanmış R^2 istatistikleri ile karşılaştırılmıştır. YSA modelinin deneysel sonuçlarla iyi bir uyumu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water is vital for living creatures. Water is needed to have a certain quality so as to be used easily by living creatures. Ecological quality of water substantially depends upon the amount of oxygen kept in water. Oxygen enters water through the transfer of air bubbles. With the aim of accelerating oxygen transfer, it is essential that a large amount of air bubbles be penetrated in water. The air bubbles increase the surface area available for mass transfer. Becoming popular within the field of water engineering in recent years, venturi is one of the methods used for ventilation. In the present study, modeling of optimum air admission hole location of venturi aerators has been made by Artificial Neural Network. Predicted values were compared with the measured values and the calculated R^2 statistics. It was observed that ANN model is compatible with the experimental results.