Bazı yeni Schiff bazı ligandları ile metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, spektral özelliklerinin incelenmesi
Some new Schiff base ligands and metal complexes synthesis, characterization, investigation of the spectral characteristics
- Tez No: 423823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada (E)-2-(((9-etil-9-H-karbazol-3-il)metilen)amino)-4-metilfenol (L1) ve (E )-2-(((9-etil-9H-karbazol-3-il)metilen) amino fenol (L2) ligandları ve bu ligandların Cu(II), Co(II), Ni(II) kompleksleri 9-etil-3 karbazol karbaldehit, 2-amino-4-metil fenol ve 2-amino fenol bileşiklerinden yola çıkılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonu termal analiz, analitik ve spektroskopik metodlar ile yapılmıştır. Her iki ligandın ve komplekslerinin elektrokimyasal ve antimikrobiyal özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study (E)-2-(((9-ethyl-9H-carbazol-3-yl)methylene)amino)-4-methylphenol (L1) ve (E )-2-(((9-ethyl-9-H-carbazol-3-yl)methylene) amino phenol (L2) ligands and these ligands Cu(II), Co(II), Ni(II) complexes have been syntesized from 9-ethyl-3 carbazol carbaldehyde, 2-amino-4-methyl phenol ve 2-amino phenol. Characterization of synthesis compounds were carried out by thermal analysis, analytical and spectroscopic methods. Ligands and complexes of both the electrochemical and antimicrobial properties were examined.