IPARD (Instrument for pre-accession rural development) programı kapsamında tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırım projelerinin teknik ve yapısal yönden uygunluğunun belirlenmesi
IPARD (Instrument for pre-accession rural development) program under the restructuring of agricultural holdings and to upgrade to community standards and structural aspects of investment projects technical determination of relevance
  1. Tez No: 423834
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından“101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım”ve“101-2 Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım”adı altında desteklemeler yapılırken hazırlanması gereken belge ve dokümanların oluşturulmasında, yapısal ve teknik yönden dikkate alınması gerekli kriterlerin yurtiçi ve yurt dışı yapılan bilimsel araştırma sonuçları ile karşılaştırılması ve uygunluğunun belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada, on, on bir ve on ikinci çağrı dönemlerinde inşaat işleri için verilen minimum kriter değerlerinin uygunluğu karşılaştırmalı olarak belirlenmeye çalışılmıştır. İşletmeleri AB standartlarına yükseltmeyi amaçlayan bu yatırım programında, çağrı dönemlerinde kriter değerlerinin değiştiği belli bir standarda oturtulmadığı görülmüştür. Çalışmada, durak boyutlarında hayvan özelliklerinin göz önünde bulundurulmadığı belirlenmiştir. Buna göre durakların kısa, orta ve uzun durak olarak sınıflandırılarak kriter değerlerinin verilmesi gerekmektedir. Barınak yüksekliği, hava giriş ve çıkış açıklıklarında ise verilen değerlerde yörenin iklim koşullarının göz önünde bulundurulması ile ilgili bir husustan bahsedilmemiştir. Oysaki bu değerlerin yörenin iklim koşullarına uygun sınır değerleri içerisinde olması gerekliliği birçok bilimsel çalışmada belirtilmiştir. Ülke hayvancılığımızın geliştirilerek AB standardına kavuşturulması hedeflenen yatırım kapsamında çağrı dönemlerinde kriter değerlerinin değiştirilmesi ilk çağrı dönemindeki barınakların eksik veya hatalı yapıldığı gerçekliğini de ortaya koymaktadır. Yapılan yatırımların yerini bulması amacıyla kriter değerlerinin bilimsel araştırmalar ışığı altında düzenlenerek çağrı dönemlerinde değiştirilmesine gerek kalmaması için konu uzmanı kişilerden yardım alınarak minimum kriter değerlerinin oluşturulması, farklı çağrı dönemlerinde aynı hayvan için farklı kriter değerlerinin ortaya çıkmaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In our country, IPARD(INSTRUMENT FOR PRE-ACCESSİON RURAL DEVELOPMENT) invest in agricultural businesses which produce 101-1 milk products and 102-1 meat products with the aim of supporting them. During the preparation of the required documents and certificates, they need to compare the documents with the results from national and global experiments to determine their suitability. The minimum criteria's given on the 10th 11th and 12th call periods would be determined through this method of comparison. This investment programme aims to raise the Businesses to the European standards. However during the call periods, the criteria's have been changed and had no specific objectives. In the programme, the stall lengths, it was evident that animals' characteristics had not been considered. Because of this, the stalls need to be re-categorised into short, medium and long stalls and be given criteria's accordingly. Also, when giving the values for the height of the shelter and the size of gaps for the entry and exit of the air, the climate of the region had not been considered. However scientific study had specified that the values were affected by the climate of the region. With the aim of improving the Animal Farming in our country to a similar standard to the European mark, the fact that in the second call period a lot of criteria's had been changed, shows how in the first call period errors and mistakes had been made. For the investments to achieve its full aim, the criteria values would be determined by the scientific studies to organise everything in a way that during call periods, changes would not be required. This would be because the minimum criteria's would be met with help from specialists during the first call, meaning no further changes for the same animal would have to be made.