AB mali yardım araçlarından IPARD programının kırsal kalkınma üzerine etkilerinin değerlendirilmesi : Kahramanmaraş ili örneği
Evaluation of effects on rural development of IPARD program from EU financial assistance instruments : Sample of Kahramanmaras city
  1. Tez No: 581693
  2. Yazar: HARUN REŞİT GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEVHER MARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında tarımsal üretim ve gıda güvenliği ile ilgili ortaya çıkan sorunlar, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere küresel çapta ulusal ve uluslararası kuruluşları tarım ve kırsal kalkınma alanında politikalar geliştirmeye ve bu alanların kalkınmasına yardımcı olacak faaliyetleri desteklemeye itmiştir. Bu politikaların oluşturulmasında öncü bir rol üstlenen Avrupa Birliği, kuruluşundan itibaren ortak tarım politikası çerçevesinde kırsal kalkınmanın sağlanmasına yönelik faaliyetleri desteklemiş, bir taraftan birliğe üye ülkelerin kendi aralarında sosyal ve ekonomik farkları azaltmak, diğer taraftan ise aday ülkelerin birlik müktesebatına uyumunu sağlamak için mali yardım araçları geliştirmiştir. Avrupa Birliğine aday olarak kabul edilmesinden sonra, Türkiye katılım öncesi mali yardımlardan faydalanmaya başlamış, IPARD (Kırsal Kalkınma İçin Katılım Öncesi Araç) ajansı olarak kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kırsal alanlara yapılan projelere destek verilmek suretiyle AB tarafından kırsal kalkınma bileşeni kapsamında sağlanan yardımların faaliyetlere dönüştürülmesi sağlanmıştır. Çalışmada, Türkiye'nin kırsal kalkınma politikalarında belirlenen amaçlarına uygun olarak hazırlanan IPARD programının 2007-2013 yıllarını kapsayan I. uygulama dönemi ele alınmış olup, Türkiye geneli ve Kahramanmaraş İli özelinde desteklenen yatırımlardan elde edilen veriler ışığında programın, kırsal kalkınma açısından etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After World War II, Problems related to agricultural production and food safety have led the national and international organizations, especially European countries, to develop policies in the field of agriculture and rural development and to support of activities to help the development activities in these areas. Since its establishment, The European Union which plays a leading role in the development of these policies, has supported activities aimed at achieving rural development within the framework of a common agricultural policy. EU, on the one hand, has developed financial aid instruments to reduce the social and economic differences between the member states and on the other hand to ensure the harmonization of the candidate countries with the acquis communautaire. Turkey, after being accepted as a candidate for European Union, started to benefit from EU pre-accession financial assistance. The assistance provided by the EU under the rural development component was transformed into activities to support projects in rural areas by the Agriculture and Rural Development Support Institution established as IPARD (Pre-Accession Instrument for Rural Development) agency. In the study, The first implementation period of the IPARD program prepared in accordance with the designated purpose in Turkey's rural development policy and covering the years 2007-2013 was discussed. Impacts of the program on rural development were evaluated in the light of data from supported investments in privately Kahramanmaras Province and generally in Turkey.