Adıyaman şehir merkezinin doğal radyoaktivite düzeyinin belirlenmesi
Determination of natural radioactivity levels of Adiyaman city center
  1. Tez No: 423835
  2. Yazar: MEHMET FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman şehir merkezinden alınan 14 adet toprak, 25 adet su ve 65 adet bitki örneklerindeki U-238, Th-232 ve K-40 doğal radyonüklid aktivite konsantrasyonları, bina içi-dışı gama doz hızı değerleri ve su örneklerindeki radon gazı aktivite konsantrasyonları ölçülmüştür. Toprak, su ve bitki örneklerindeki U-238, Th-232, K-40 ve Cs-137 radyonüklid aktivite konsantrasyonlarının ölçümleri için p-tipi koaksiyel, 10 cm kalınlığında kurşun zırh ile kaplanmış, Cs-137'nin 1332.5 keV'de 1.85 keV enerjili ayırma gücüne ve %40 bağıl verime sahip olan, bir HpGe dedektörü kullanılmıştır. Radon gazı aktivite konsantrasyonlarının ölçümleri AlphaGUARD radon dedektörü ile; havadaki gama doz hızı ölçümleri ise taşınabilir ağır metal katkılı plastik sintilasyon dedektörü ile yapılmıştır. Toprak örneklerinde ölçülen U-238, Th-232, K-40 ve Cs-137 radyonüklid aktivite konsantrasyonları sırasıyla 6.15–15.85 Bq/kg, 7.07-16.98 Bq/kg, 88.92–294.51 Bq/kg ve 1.24–6.53 Bq/kg arasında değişirken, ortalama aktivite konsantrasyonları ise sırasıyla, 11.03 Bq/kg, 12.91 Bq/kg, 170.64 Bq/kg ve 4.31 Bq/kg olarak hesaplanmıştır. Su örneklerinde ölçülen U-238 ve Th-232 radyonüklid aktivite konsantrasyonları sırasıyla 0.02–0.67 Bq/L ve 0.03–0.60 Bq/L arasında değişirken, ortalama aktivite konsantrasyonları ise sırasıyla 0.24 Bq/L ve 0.15 Bq/L olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen değerler ulusal ve uluslararası kurumlarca önerilen değerler ile karşılaştırıldı ve çizelge ve grafikler halinde verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, U-238, Th-232, K-40 and Cs-137 radionuclide activity concentrations of the samples of 14 soil, 25 water and 65 plant-fruit taken from Adiyaman city center (only the radon gas activity concentrations in the water samples) have been measured. In addition, indoor and outdoor gamma dose rate measurements have also been made. An HPGe detector having the renergy resolution of 1.85 keV at 1332.5 keV and 40% relative efficiency, p-type coaxial, covered with 10 cm thick lead shield, was used to measure U-238, Th-232, K-40 and Cs-137 radionuclide activity concentrations of the samples of soil, water and plant-fruit. Measurements of the radon gas activity concentration and the gamma dose rate measurements in the airborne were completed by AlphaGUARD radon detector and by a portable heavy metal-doped plastic scintillation detector, respectively. While U-238, Th-232, K-40 and Cs-137 radionuclide activity concentrations in measured soil samples are varied from 6.15–15.85 Bq/kg, 7.07-16.98 Bq/kg, 88.92–294.51 Bq/kg ve 1.24–6.53 Bq/kg, respectively, the average activity concentrations were calculated to be 11.03 Bq/kg, 12.91 Bq/kg, 170.64 Bq/kg and 4.31 Bq/kg, respectively. While 238U and 232Th radionuclide activity concentrations in water samples are ranged from 0.02–0.67 Bq/L and 0.03–0.60 Bq/L, respectively, the average activity concentrations were calculated to be 0.24 Bq/L and 0.15 Bq/L, respectively. In this study, the obtained values were compared to the values recommended by national and international institutions are given in tables and graphs.