Yerçekimi basınçlı sıcak kalıplama ile plastik esaslı kompozit malzeme üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Manufacturing of gravity hot pressed plastic matrix composites and an investigation of their properties
  1. Tez No: 423851
  2. Yazar: MEHMET SERKAN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTUĞRUL SELÇUK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde kullanım kolaylıklarından dolayı plastikler oldukça geniş yer bulmaya başlamıştır. Ağırlık avantajı ve dayanımın yüksek olması, üretim maliyetlerinin diğer malzemelere göre düşük olması plastiklerin kullanım alanının artmasında önemli etken olmuştur. Kullanılacağı yere göre çeşitli dayanımlarının takviye edilerek arttırılabilmesi metal ve ya diğer malzemelerin kullanıldığı yerlerde kullanılabilmesine imkân sağlamaktadır. İşlenebilme kolaylığı plastikler ve plastik esaslı kompozit malzemeler için önemli avantajlar oluşturmaktadır. Düşük ısı ve basınç altında kolaylıkla şekillendirme sağlanmaktadır. Karmaşık şekilli ya da büyük ebatlı parçaların üretimi de mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada yerçekimi basınçlı sıcak kalıplama ile plastik esaslı kompozit malzeme üretimi ve özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Malzeme olarak PP ve PE malzemelere talaş tozu, cam elyaf, karbon elyaf, kil tozu, sabun tozu ve saman eklenerek oluşturulan levha halindeki numuneler kullanılmıştır. Bu numunelerin çekme ve darbe davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, plastic materials have a wide range in industrial applications. Low cost, as much as possible higher strength and low mass properties are very attractive for those materials. By means of reinforcing the plastics are given higher strength properties and better performance. Furthermore easy processing is a good advantage for plastics and its composites. In order to progress in a manufacturing it is good enough low pressure and low heat. Since manufacturing of the complex and big sized components can be easy. In this study, there have been manufactured plastic matrix sheet composites by gravitational method using heat. The matrix materials Polypropylene (PP) and Polyethylene (PE) have been used by mixing wood flour, glass fiber, carbon fiber, clay dust, soap powder and straw. The tensile tests and charpy tests have been done and results have been investigated.