Döküm fren diskinde yaşlandırmanın ve döküm proses parametrelerinin işleme performansına etkisi
In casting the brake disc, the effect of aging and casting process parameters on machining performance
- Tez No: 423852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Talaşlı imalat işlemlerinde bir adet kesici takımla işlenen parça sayısı, döküm parçanın mekanik ve kimyasal yapısı, kesici takım malzemenin özellikleri ve döküm işlemi ile talaşlı işleme arasında geçen süre gibi bazı nedenlerden dolayı sürekli değişmektedir. Bunun sonucunda, birim ürün başına düşen kesici takım maliyetleri artmaktadır. Ayrıca seri üretimde toplam işleme süresi uzamakta, dolayısıyla verim kaybı oluşmaktadır. Bu çalışmada bazı döküm parametrelerinin ve yaşlandırma süresinin, talaşlı işleme performansına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of parts machined with one cutting tool in the machining process is constantly changing. This is because the chemical structure of the cast part and the elapsed time between casting with machining. As a result, it increases the cost per unit of product falling cutting tools. Also the total processing time is prolonged series production, it is composed of loss of efficiency. This study examined the effect of machining of some casting process parameters and aging time made an attempt to solve this issue.