Non-invaziv transauricular nervus vagus stimulasyonunun kolon anastomozu üzerine etkisi
Effect of non-invasive transauricular nervus vagus stimulation on colon anastomosis
  1. Tez No: 882141
  2. Yazar: AHMET FURKAN MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Gastrointestinal cerrahide sıklıkla uygulanan kolon anastomozlarında morbidite ve mortalite ile ilişkili olan komplikasyonlardan biri anastomoz kaçağıdır. Hasta yatış sürelerinin uzaması ve tedavi maliyetlerini artırması nedeniyle finansal açıdan da bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Anastomoz iyileşmesini etkileyen faktörler arasında, iskemi ve doku perfüzyonu önemli yer tutmaktadır. Anastomoz iyileşmesi sürecinde yeterli doku perfüzyonunun sağlanması oluşabilecek komplikasyonlar ile ilişkilidir. Gastrointestinal sistem fonksiyonlarının düzenlenebilmesi için merkezi sinir sistemi (MSS) ve enterik sinir sistemi (ESS) arasında sinirsel bağlantılar mevcuttur. Bu bağlantı bağırsak-beyin aksı olarak adlandırılır. Vagus siniri (VS), beyin ve gastrointestinal sistem arasında çift yönlü iletişimin en önemli parçalarından biridir. Afferent ve efferent lifleri aracılığıyla VS; motilite, sekresyon, kan akışı ve kardiyorespiratuar fonksiyonlar üzerinde etkili olabilmektedir. Son yıllarda vagus sinir stimülasyonu (VSS) 'nun gastrointestinal sistem üzerindeki etkisi ilgi çekmektedir. Yeni gelişen teknolojiyle birlikte invaziv stimülasyon yöntemlerinin yanısıra non-invaziv stimülasyon cihazları geliştirilmiştir. Bu çalışmada; vagus sinir stimulasyonunun ek cerrahi girişim gerektirmeyen ve klinik pratikte kullanımı olabilen non-invaziv transauricular vagus stimülasyonu (tVSS)'nun kolon anastomozuna anastomoz yara iyileşmesi üzerinden etkisinin incelenmesi planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 16-20 haftalık 16 adet Spraque cinsi erkek sıçan üzerinde yapıldı. Sıçanlar 8'erli olacak şekilde Grup C ve Grup V olarak 2 eşit gruba ayrıldı. Grup C sıçanlarına laparotomi, kolon anastomozu uygulandı. Grup V sıçanlarına laparotomi, kolon anastomozu ve tVSS uygulandı. Grup V sıçanlarına kolon anastomozu yapıldıktan ve insizyon kapatıldıktan sonra anestezi altında iken işlem günü dahil 5 gün boyunca günde 1 kez 10'ar dakika süre ile tVSS uygulandı. Grup V sıçanlarına uyarım öncesi ve uyarım sonrası uyarımın doğruluğunu test edebilmek için ekokardiyografi çekimi yapıldı. Grup C sıçanlarına da tVSS cihazının elektrotları bağlandı ancak uyarım yapılmadı. Postoperatif 8. Günde kolon anastomozu yapılan kolon segmenti eksize edildi. Anastomoz patlama basıncı ölçümü arteriyel monitörizasyon sistemi düzeneği kurularak yapıldı. Ardından doku örneklerinin yarısı histopatolojik inceleme, yarısı doku hidroksiprolin ve ELISA seviyeleri ölçümü için belirli şartlarda saklanmak üzere uygun tüplere alındı. Her iki gruptan serum ELISA değerlendirmesi için intrakardiak kan alınarak sıçanlar ponksiyon ile sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Anastomotic leakage is one of the complications associated with morbidity and mortality of colon anastomoses performed in gastrointestinal surgeries. Due to the prolongation of patient hospitalization periods and increasing treatment costs, it also appears as a health problem from a financial point of view. Ischemia and tissue perfusion are among the important factors affecting anastomotic healing. Failure to ensure adequate tissue perfusion during the anastomosis healing process is associated with possible complications. There are neural connections between the central nervous system (CNS) and the enteric nervous system (ENS) in order to regulate the functions of the gastrointestinal tract. This connection is called the gutbrain axis. The vagus nerve (VN) is one of the most important parts of bidirectional communication between the brain and the gastrointestinal tract. VN can have an effect on motility, secretion, blood flow and cardiorespiratory functions through its afferent and efferent fibers. In recent years, the effect of vagus nerve stimulation (VNS) on the gastrointestinal system has attracted considerable attention. Through recent technological advancements, both invasive and non-invasive stimulation devices have been developed. This study investigated the effect of non-invasive transauricular vagus stimulation (tVNS), which does not require additional surgical intervention and can be used in clinical practice, on anastomotic healing in colon anastomosis. Materials and Methods: This study was conducted on 16 male rats of the genus Spraque at 16-20 weeks of age. The rats were divided into two groups, Group C and Group V, with 8 rats in each group. Group C rats underwent laparotomy, with colon anastomosis. Group V rats underwent laparotomy with colon anastomosis and tVNS. After the colon anastomosis was performed and the incision was closed, tVNS was applied to Group V rats while under anesthesia, once a day for 10 minutes for 5 days, including the day of the procedure. Echocardiography was performed on Group V rats before and after stimulation to test the accuracy of the stimulation. The electrodes of the tVNS device were also connected to the group C rats, but no stimulation was performed. On the 8th postoperative day, the anastomotic colon segment was excised. Anastomosis bursting pressure was measured by setting up an arterial monitoring system. Subsequently, half of the tissue samples were placed in suitable tubes for histopathological examination, while the other half were preserved under specific conditions for measurement of tissue hydroxyproline levels and ELISA. Intracardiac blood was drawn from both groups for serum ELISA evaluation and the rats were sacrificed by puncture.