An analysis and assessment of energy production potential from municipal wastes in Erbil city, Iraq
Irak'ın Erbil şehrindeki belediye atıklardan potansiyeli analizi ve enerji üretiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 423879
  2. Yazar: KOFAN TAMOO BADOO AL BILATI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYŞEGÜL ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Irak'ın Erbil kenti katı atıklarından enerji geri kazanım potansiyelinin bir analiz ve değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Katı atık yanıcı bileşenlerinin özelliklerine bağlı olarak bir ön hazırlık ile enerji kazanım potansiyellerinin hesaplanmasına yönelik bir değerlendirme ortaya konulmuştur. Ayrıca katı atıklar buharlı türbinler yoluyla elektrik üretimi yapan termoelektrik tesisler ve iyi bir biçimde tasarlanmış yanma reaktörleri için yakıt olarak da kullanılabilir. Atık kompozisyon oranları, Erbil atığının kimyasal formülü, nihai ve yaklaşık analiz sonuçlarının belirlenmesi için yapılan katı atık seçimleri ve laboratuar analizleri Amerikan Malzeme ve Test Cemiyeti (ASTM ) standartlarının rastgele seçim metodu ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçları enerji içeriğini 8,87 MJ/kg olarak gösterirken, katı atıktaki organik içerik % 69,54 olarak belirlenmiş, kalan kısım ise % 6,83 tahta, % 6,28 plastik, % 2,1 metal, % 2,8 cam % 0,8 kauçuk, % 4,2 bahçe atıkları ve % 1,45 tekstil atıkları olarak hesaplanmıştır. Erbil şehrine önerilen model belediye katı atık potansiyelleri için elektrik üretmeye uygun olan ve yüksek verimlilikle çalışabilen bir teknoloji olan belediye katı atıklarının sürekli yakılması olarak seçilmiştir. (% 75 'lik) İşletme şartları dikkate alındığında yılda 80000 ton tüketileceği tahmin edilen katı atıktan şebekeye yıllık ortalama 197,1x103 MW h elektrik sağlanacağı hesap edilmiştir. Katı atık tesislerinden güç üretimine çevrilen atıktan enerji modeli sadece enerji ihtiyacının karşılanması konusunda değil, belli bir ölçüye kadar çevre kirliliğinin azaltılmasına da katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın amacı, Erbil kenti katı atıklarının enerji geri kazanım potansiyeli göz önüne alınarak uygun işletme modelinin ve şartlarının oluşturulmasını, bu çerçevede yapılacak olan termodinamik analiz ve değerlendirmelerin kapsamını ve ayrıca işletmenin optimum çalışma aralığının saptanmasının yanında çevreye etkisinin de göz önünde bulundurularak değerlendirmesini ele almaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis and assessment of energy production potential from municipal wastes in Erbil City, Iraq. An evaluation was conducted to determine the viability of the potential energy that would be recovered based on the characteristics by pre-processing the combustible components of MSW and using them as a fuel in a properly designed combustion reactor and thermoelectric plant to generate electricity through steam turbine process. Solid waste sampling and laboratory analysis were carried out according to the random sampling method based on American Society of Testing and Materials (ASTM) standards to determine the rate of the waste compositions, ultimate and proximate analysis, and chemical formula of the Erbil MSW. The results show that the energy content is 8.87MJ/kg and the organic matter such as mixed food waste 69.54% of waste, followed by wood 6.83%, plastic 6.28%, paper 5.98%, metals 2.1%, glass 2.8%, Rubber 0.8%, Yard waste 4.2% and textile 1.45%. For a certain applied and highly efficient technology, a single municipal solid waste mass burning to an electricity plant for the total municipal solid waste potential has been selected as a suggestion model of the Erbil City. The energy potential based on 75% operating loading factor annual consuming of MSW estimated to be 80〖*10〗^3 ton gives approximately 197.1〖*10〗^3 MWh annual of electrical power to the grid. This technology for conversion of MSW into power generation would not only be beneficial to meet the power demand but also reduce the environmental pollution to certain extent. The aim of this thesis is to analysis the waste composition and energy content and to select appropriate combustion plant covers of the plant set-up analysis, thermodynamic cycle assessment and environmental impact assessment as well as optimum operating conditions of process equipment in Erbil City.