Boole ve q-Boole polinomları
Boole and q-Boole polynomials
  1. Tez No: 423880
  2. Yazar: FATMA GÜL GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin diğer bölümlerine temel oluşturacak tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde Boole sayıları ve polinomları tanımlanmış ve temel özellikleri verilmiştir. AyrıcaBoole sayıları ve polinomlarının Analitik Sayılar Teorisinde önemli yeri olan birinci Stirling sayıları, ikinci Stirling sayıları, Euler sayıları ve polinomları arasındaki ilişki incelenmiştir. Üçüncü bölümde -Boole sayıları ve polinomları tanımlanmış ve temel özellikleri verilmiştir. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde Boole sayılarının ve polinomlarının bazı özel sayı ve polinomlarla oluşturduğu karma tipli polinomlarla ilişkisi incelenmiş ve yeni eşitlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. In first chapter, we give definitions and theorems which compose a basic for next chapters. In second chapter, Boole numbers and polynomials are defined and given their main properties. Also, relations are investigated between Boole numbers and polynomials and first Stirling numbers, second Stirling numbers, Euler numbers and polynomials which are important in Analytic Number Theory. In third chapter, q-Boole numbers and polynomials are defined and given their basic properties. In last section of thesis,fourth chapter, new identities are obtained between Boole numbers and polynomials and some special numbers and polynomials which are called mixed-type polynomials.