Optimal solar power injection in distribution network based on anfis controller
Anfıs kontrolörüne dayalı dağıtım şebekesine optimal güneş enerjisi enjeksiyonu
  1. Tez No: 878539
  2. Yazar: ABDULLAH SAMI ASSAF ASSAF
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hem bireyler hem de çevre, yenilenebilir enerji kaynaklarından büyük ölçüde faydalanabilir. Bu kaynaklar kaçınılmazdır ve çeşitli alanlardaki çeşitliliği, güvenli bir yaşam alanı ve hayat boyunca şarj edilebilen bir araç olarak görülmektedir. Çoğu ülkede yenilenebilir enerjiye yönelik yönergeler de mevcuttur. Şebeke kurulumunun veya elektrik şebekesinin başarısı, şebekelerin ana elektrik şebekesiyle mi yoksa ana elektrik şebekesi içinde adalarla mı bağlantısı olduğunu belirler. İşte burada güç kontrolünün yönetimi, ekipman dengesi, voltaj verimliliği, reaktif tüketim etkinliği, ada tespiti yönetimi ve şebeke senkronizasyonu için tekniklerin oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışma, Dağıtım Şebekelerinde Güneş Enerjisi Enjeksiyonunun Etkinliğini Artırmak İçin Uyarlanabilir Nöro-Bulanık Çıkarım Sistemi (ANFIS) Kontrolörünün nasıl uygulanabileceğini açıklamaktadır. Araştırmanın amacı, dağıtım şebekelerine entegrasyonunu araştırarak güneş enerjisinin performansını maksimize etmektir. ANFIS kontrolörünün sağladığı verimli yönetim ve kontrol sayesinde dağıtım şebekesinin genel kararlılığı ve verimliliği artırılmaktadır. Bu çalışma, sistem güvenilirliği, şebeke kararlılığı ve güç kalitesi dikkate alınarak, güneş enerjisi entegrasyonunun operasyonel özellikleri üzerindeki ANFIS tabanlı yönetimin etkisini incelemektedir. Çalışma, analiz ve simülasyon yoluyla ANFIS kontrolörlerinin dağıtım şebekelerinde üstün performanslı yenilenebilir enerji entegrasyonunu nasıl sağlayabileceğini göstermektedir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, bir PV - güneş enerjisi modülü için güneş enerjisi programlama seti, MPPT sistemi ve geleneksel kontrol cihazı (PID) kullanılarak dört ana öğeyi içeren bir matematiksel model geliştirilmiştir. Bu bileşenler simülasyon, korelasyon ve değerlendirmedir. Ayrıca 600 voltluk bir elektrik şebekesi de dahil edilmiştir. Bu sistem simüle edildi ve sonuçlar incelendi. İkinci bölümde, Uyarlanabilir Nöro-Bulanık Çıkarım Sistemi (ANFIS) akıllı kılıcı kullanılarak önceki sistem yeniden oluşturuldu. Son aşamada, enerji çıktısı ve sıcaklık ve ışınım senkronizasyonunun etkileri ile birlikte şebeke yapısı üzerindeki sonuçlar incelendi. Yük değişiklikleri ve bozulmalar gibi ek olasılıklar da ele alındı. Önerilen sistemin simülasyonu tartışıldı ve bu temel kısıtlamaların beklenmedik durumlar nedeniyle ağda gerçek dünya uygulamalarını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için bir analiz yapıldı. Son bölüm, oluşturulan sistemin tam şemasını sunmaktadır. Bu teknoloji, üzerine düşen ışığı elektrik enerjisine dönüştürür. Bu enerji ile ana 600 voltluk elektrik şebekesi çalıştırılabilir. Sistemin her bileşeni için Matlab simülasyon modelleri ve simülasyon bantları kullanılarak önerilen sistem değerlendirildi. Geleneksel kontrol cihazı (PID) ve akıllı kontrol cihazının (ANFIS) performansının analiz ve karşılaştırma sonuçları, akıllı kontrol cihazının verimliliğini ve tüm sorunlara uyum sağlama yeteneğini gösterdi ve tüm çalışma koşullarında kabul edilebilir kararlılıkla yüksek verimli performans elde ettiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Both individuals and the environment may benefit greatly from renewable energy sources. The sources of it are unavoidable, and its diversity across a range of domains is seen as a source for a secure place to live and a vehicle to charge throughout life. Guidelines for renewable energy are also accessible in the majority of nations. The success from network's installation or electrical network itself determine whether networks have connections to the major electricity network or to islands within the main electricity network. Here is where techniques for managing control of power, equipment equilibrium, voltage effectiveness, efficiency reactive consumption promotional code, island identification administration, and network synchronization must be created. This work describes how an Adaptive Neuro-Fuzzy Inference -System (ANFIS)- controller can be implemented to improve the effectiveness of solar power injection within distribution networks. The goal of the research is to maximize the performance of solar power by investigating its integration into distribution networks. The distribution network's overall stability and efficiency are increased by the efficient management and control of solar power injection provided by the ANFIS controller. The influence of ANFIS-based management on the operational features of solar energy integration is examined in this work, taking system dependability, grid stability, and power quality into account. The work shows how ANFIS controllers can be used to achieve outstanding performance renewable energy integration in distribution networks through analysis and simulation. There are three primary sections to this work. Using a solar energy programming set for PV - solar energy module, the MPPT system, and the traditional control device (PID), a mathematical model including four main elements was developed in the first section. These components are simulation, correlation, and evaluation. as well as a 600 volt electrical network. This system was simulated, and the outcomes were examined. In the second section, the Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System (ANFIS) smart scimitar was used to re-create the prior system. In the last phase, the consequences on the structure of the network were examined using the energy output along with the effects of temperature and radiation synchronization. Additional possibilities, like modifications to the load and disturbances. A discussion of the proposed system's simulation is conducted, and an analysis is done to determine how these fundamental restrictions might affect real-world applications in the network due to unexpected circumstances. The final section presents the created system's full scheme. This technology converts the light that enters it into electrical energy. With this energy, the primary 600 volt electrical network can run. Matlab simulation models for each component of the system and simulation tapes were used to assess the suggested system. The results of the analysis and comparison between the performance of the traditional controller (PID) and the intelligent controller (ANFIS) demonstrated the efficiency of the intelligent controller and its ability to adapt to all problems and obtain highly efficient performance with acceptable stability under All working conditions.