Modeling and intelligent control of a standalone PV-wind-diesel hybrid system
Tek başına çalışan hibrit bir PV-rüzgar-dizel sisteminin modellemesi ve akıllı denetimi
- Tez No: 423892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı tek başına çalışabilen güneş-rüzgar-dizel ve bataryadan oluşan hibrit bir enerji sistemini modellemek ve akıllı denetimini çalışmaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları tekbaşına çalışabilen, rüzgar ve fotovoltaiğin kombinasyonları olan hibrit bir sistemin başlıca bileşenleridir. Bu sistemlerin her bir bileşeni Matlab/Simulink yazılımında modellenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Önerilen sistem ana şebekeye bağlantı ihtiyacı olmadan tek başına çalışabilmektedir. Rüzgar hızı, güneş ışınımı ve ısıya bağlı olarak sistemin gerilim ve frekansında oynamalar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla bu tür tek başına çalışan hibrit sistemlerde güç kalitesinde bozulmalar yaşanabilmektedir. Bu durum anlık değişen yükler sözkonusu olduğunda daha kötüye daha gidebilmektedir. Güç kalitesini iyileştirmek ve sistem büyüklüklerindeki istenmeyen oynamaları farklı çalışma koşullarında azaltmak için bu çalışmada akıllı bir denetim tasarlanmıştır. Tasarlanan bu akıllı denetim sisteminin gerilim ve frekansı kontrol etmedeki yeteneği farklı çalışma koşulları altında denenmiş ve PID denetleyicileriyle karşılaştırılmıştır. Tasarlanan akıllı denetim sisteminimi PID'ye göre üstün olduğu yapılan benzetim çalışmalarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the modelling and intelligent control of a stand-alone hybrid energy system based on solar-wind-diesel with battery. The renewable sources are major components of a standalone hybrid system as a combining photovoltaic with the wind turbine. Each component of these systems has been modeled and implemented in MATLAB/Simulink software. The proposed system is able to operate in standalone mode, without the need for connection to the main grid. The fluctuations in voltage and frequency of the system can be encountered depending on wind speed, solar irradiation and the temperature. Thus it can be observed the decrease in power quality in such systems which operate in standalone. This condition can even go worse when varying loads are considered. In order to improve power quality and reduce unwanted fluctuations of system quantities under different operating conditions an intelligent control is designed in this work. The capabilities of this designed intelligent control system on the control of voltage and frequency of the system are tested under different operating conditions and compared to PID controllers. The superiority of the designed intelligent control system over PID controllers is shown by the simulation studies.