Synthesis and investigation of thermoluminescence properties of rare earth (Dy) doped CaAL4O7
Nadir toprak elementi (Dy) ile katkılanmış CaAL4O7 sentezlenmesi ve termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 423896
  2. Yazar: HALO TAIB NAJM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada nadir toprak elementi Dizprozyum (Dy) ile katkılanmış kalsiyum alüminat (CaAl4O7) fosforunun termolüminesans özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. CaAl4O7:Dy fosforu sol-jel metodu kullanılarak sentezlenmiştir. 90Sr-90Y (≈ 0.04 Gy/s) beta kaynağı ile 0.2 Gy ile 864 Gy arasında değişen dozlarda ışıma eğrileri elde edilmiş ve kinetik derece, aktivasyon enerjisi gibi tuzak parametreleri, tepe şekli, ısıtma hızı, ve bilgisayarlı tepe ayrıştırma metodları kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan deney sonuçları CaAl4O7:Dy'un iç içe geçmiş 125oC'de ve 160oC iki adet genel derece ışıma tepesine sahip olduğunu göstermiştir. 125oC'deki ışıma tepesine ait kinetik derece b=1.5 ve aktivasyon enerjisi Ea=0.5 eV olarak hesaplanmıştır. Örnek sabit bir doz oranında radyasyona maruz bırakılarak karanlık ortamda ve oda sıcaklığında bekletilerek farklı zaman süreleri için termal sönüm karakteristiği de çalışılmıştır. Termal sönüm deneyleri sonucunda P1' ait TL şiddetinde 4 haftalık sürenin ardından %51 oranında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the thermoluminescence (TL) properties of calcium aluminate (CaAl4O7) doped with rare earth ion, Dysprosium (Dy), have been investigated in detail. CaAl4O7:Dy phosphors were synthesized by using the sol-gel method. The glow curves of the samples were evaluated by using 90Sr-90Y (≈ 0.04 Gy/s) beta source for different dose levels between 0.2 Gy and 864 Gy and the kinetic parameters such as activation energy (Ea), and order of kinetics (b) were calculated by using peak shape method, heating rate method, and computer glow curve deconvolution method. The results of the experiments have shown that the sample has two general order glow peaks; P1 at 125oC and P2 at 160 oC. The peak at 125oC has a kinetic order of b=1.5 and activation energy Ea= 0.5 eV. The fading characteristics of the sample were also studied over a period time. The samples were irradiated and stored in a darkroom at room temperature. The results have shown that, the intensity of the main glow peak (P1) of CaAl4O7: Dy at the end of the planned storage times reduced typically 51 % of its original value.