Geotechnical properties of soil around Tigris river in Baghdad
Bağdat şehrinden geçen Dicle nehrinin etrafındaki zeminlerin geoteknik özellikleri
  1. Tez No: 423905
  2. Yazar: ALI ALHASHEMY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİF ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Irak'ın başkenti Bağdat'ın merkezinden geçen Dicle nehri'nin doğu ve batı yakası boyunca uzanan zeminin geoteknik özellikleri, coğrafi bilgi sistemi (CBS) yardımıyla elektronik ortamda modellendi. Ayrıca, elde bulunan çok sayıdaki laboratuar ve arazi deney sonuçlarını kullanarak, zeminin basit geoteknik özelliklerinden kompleks mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla çeşitli korelasyonlar yapıldı. Bu korelasyonlardan ampirik bazı bağıntılar elde edildi. Çalışma birkaç aşamada yapıldi; ilk aşamada adı geçen bölgenin uydu görüntüleri elde edildi ve daha sonra bu görüntü üzerine sondaj yapılan noktaların koordinatları girildi. Her sondaj kuyusundan elde edilen zeminin laboratuar ve arazi deney sonuçları toplandı. Bu toplanan veriler ArcGIS programı yardımı ile tabaka tabaka modellendi. Çalışma sonunda, çok değişkenlik gösteren bölgenin geoteknik yapısı. Zeminin geoteknik özellikleri üzerinde yapılan korelasyon çalışmalarında korelasyon katsayısı yüksek, ampirik bağıntılar elde edildi. Bu bağıntılar yardımı ile belirlenmesi uzun zaman alan ve maliyetli olan, serbest basınç dayanımı (qu), sıkışma indisi (Cc) gibi, çok önemli zemin parametrelerinin, basit laboratuar ve arazi deney sonuçları kullanılarak belirlenmesi sağlandı. En iyi korelasyon serbest basınç dayanımi ile, Standart Penetrasyon deneyi (SPT) arasinda (R2=0.86) ve plastisite indisi ile sikisma indisi arasinda (R2=0.80) bulundu.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to produce digital geotechnical maps for the area on both sides of the Tigris River in Baghdad through employing the capabilities of GIS. These maps can represent the distribution of different geotechnical properties in an accurate, easy to use manner. In addition, to take full advantage of the existing information obtained from soils investigation reports in the study area, this study obtained empirical correlations to estimate the mechanical properties in order to evaluate the geotechnical properties of these soils. The research was performed in several stages, starting with the collection of a satellite image for the study area and collection of laboratory tests reports for bore-holes. Their location was projected as a layer using ArcGIS software, after determining their position using a GPS instrument, which produced empirical correlations, using the capabilities of ArcGIS to produce spatial relationships for different geotechnical properties that relate the distribution of those properties across the study area. The results of this study point out the possibility of producing digital geotechnical maps using ArcGIS software that represent the distribution of the geotechnical properties in a new perspective. This may lead to a simple identification and recognition of those properties since the geotechnical properties showed a wide scattering in their distribution throughout the study area. In addition, a result of the regression analysis conducted was that; the relationship between (qu) and (SPTN60) shows the highest correlation coefficient (R2=0.86) followed by the relation between (Cc) and (PI) with (R2=0.8).