Ankara-Tuzluçayır eski deponi zemini geoteknik özellikleri
Geotechnical properties of the old waste disposal site soil of Ankara-Tuzluçayır
- Tez No: 68160
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
i > ANKARA - TUZLUÇAYIR ESKİ DEPONİ ZEMİNİ GEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ÇAMAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 1997 ÖZET Bu tezin amacı; plansız kentleşmenin bir sonucu olarak karşımıza çıkan eski deponi alanları üzerinde veya yakınında inşa edilen yapıların karşılaştığı geoteknik sorunların çözümüne yönelik çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, üzerinde 2000'e yakın insanın yaşadığı Tuzluçayır'daki eski deponi alanının çeşitli yerlerinden alınan az örselenmiş numuneler üzerinde deneysel laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Alınan bu numuneler üzerinde, zemin sınıflandırma deneyleri, permeabilite, kompaksiyon, tek eksenli ve drenajsız konsolidasyonsuz üç eksenli basınç (UU) deneyleri yürütülmüştür. Sonuç olarak, söz konusu zeminin herhangi bir zemin sınıfına benzer özelliklere sahip olmadığı ve her özelliğinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, bu tür zeminlerin heterojen yapısı dikkate alınarak her deponinin kendi içinde değerlendirilmesi gerektiği gerçeği anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 624.01.01 Anahtar Kelimeler : Deponi, katı atık, organik zemin, geoteknik parametreler Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Murat Mollamahmutoğlu
Özet (Çeviri)
GEOTECHNICAL PROPERTIES OF THE OLD WASTE DISPOSAL SITE SOIL OF ANKARA-TUZLUÇAYIR (M.Sc. Thesis) Fatih ÇAMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 1997 ABSTRACT The aim of this thesis is to contribute to the studies towards the solution of the geotechnical problems of the structures planned on or around the old waste disposal sites as a result unplanned urbanization. For this reason, less disturbed samples collected from the different parts of Tuzluçayır waste disposal site on which about 2000 people live are subjected to the laboratory test. Soil classification permeability, compaction, unconfined compression and undrained-unconsolidated (UU) tests are conducted on the samples obtained from the area under consideration. As a result, it became, obvious | that the soil in question does not have any similar properties of classified soil and every properties of which should be separetaly evaluated. Therefore, it is understood that taking into account the heterogenity of this sort of soils, each sanitary landfill should evaluated in it's content. Sience code : 624.01.01 Key words : Landfill, solid waste, organic soil, geotechnical parameters. Page Number :137 Adviser : Doç. Dr. Murat Mollamahmutoğlu