Friction characteristics of organic soil with construction materials
Organik zeminle yapı malzemeleri arasındaki sürtünme özellikleri
  1. Tez No: 423910
  2. Yazar: FEVZİ EVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Zemin-yapı elemanları arasında oluşan sürtünmenin değerlendirilmesi yaygın olarak yapılmakta olan kazıklı temeller, ankraj uygulamaları gibi temel mühendisliği alanları için önemi aşikardır. Bu çalışmada, farklı iki kum türü (kırma ve dere kumu) içeren ve farklı su muhtevalarında bulunan organic zeminin bazı yapı malzemeleriyle (beton, pürüzlü-pürüzsüz çelik ve ahşap) arasında ki sürütnme parametreleri incelenmiştir. Bunlara ek olarak, bu malzemelerle organic zemin arasında ki sürtünme parametreleriyle yüzey pürüzlülüğü arasında ilişki değerlendirilmiştir. Bütün deneyler klasik direk kesme test cihazı kullanılarak farklı yüklemeler altında yapılmıştır. Deney sonuçları, organik zemin içersinde ki kum ve su içeriği, malzeme türü ve malzemelerin yüzey pürüzlülük katsayıları organik zemin-yapı malzemesi arasında oluşan sürtünme değerleri üzerinde önemli etkiye sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding of the basic phenomena controlling the mobilization of friction at soil-solid surface contact is an important task for traditional foundation structures such as piles, micropiles, anchors, etc. In this study, interface frictional characteristics of organic soil and some of solid construction materials such as concrete, steel, and wood were investigated. Interface friction angles of organic soil-solid surfaces were determined for different water content and granular soil content. In addition, the relationship between surface roughnesses and interface friction was investigated. All tests in this study were performed using a direct shear test device under different normal stresses. The test results showed that water and granular soil content of the organic soil, material type, and surface roughness has an effect on frictional resistance between construction material and organic soil.