An investigation of rheological and mechanical properties of cement base grout mixed with rice husk ash (RHA)
Pirinç kabuğu külü katkılı çimento bazlı groutlar'ın reolojik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 423911
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında, pirinç kabuğu külü ikame edilmiş çimento bazlı grout karışımlarının akışkanlık, reolojik, mekanik ve stabilite özellikleri incelenmiştir. Deneysel program, üç farklı su/bağlayıcı oranında (w/b = 0.75%, 1.00%, and 1.25%) ve pirinç kabuğu külünün çeşitli oranlarda hazırlanmış (5%, 10%, 20%, and 30%) on beş adet farklı karışımdan ve 135 adet de silindirik numuneden oluşmaktadır. Hazırlanmış numunelerin akışkanlık, plastik viskozite, görünür viskozite ve kohezyon özellikleri çalışmanın ilk bölümünde incelenmiştir. Ve daha sonra, tek eksenli serbest basınç dayanımı, segregasyon miktarı ve eksenel yükleme esnasında oluşan kırılma kriteryası çalışmanın ikinci bölümünde incelendi. İkinci bölümde karışım oranları birinci bölümdeki gibi sabit tutuldu ve ağırlıkça 20% oranında kil bir zeminle karıştırıldı. Karışımlara 3, 7 ve 28 gün olmak üzere oda koşullarında kür işlemi uygulandı. Bu deneylerle, numunelerin serbest basınç dayanımları, elastik modulus değerleri ve segregasyon sonucu oturma oranları gözlemlendi. Deney sonuçları, çimento bazlı grout karışımlarda pirinç kabuğu külü kullanıldığında, pirinç kabuğu külü katkılı numunelerin reolojik, akışkanlık, serbest basınç dayanımı ve stabilite özellikleri üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu gösterdi. Tüm karışımlar için serbest basınç dayanımları 1 Mpa değerinin üzerinde ve 5% çökelme oranının altında kalarak, kabul edilebilir aralıklarda olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the fluidity, rheological, mechanical and stability properties of the cement based grout mixed with rice husk ash (RHA). The experimental program consisted of fifteen different mixture and 135 soilcretes samples having 5%, 10%, 20%, and 30% RHA content and three different water to binder ratios (w/b = 0.75%, 1.00%, and 1.25%). Workability properties, plastic viscosity, apparent viscosity, and the yield stress of the mixtures were determined in the first part of the study. And then, unconfined compressive strength (UCS), bleeding and failure criteria of the soilcrete samples prepared like first part of the study at similar proportions of RHA and w/b ratios. In order to obtain soilcrete samples, this grout mixtures were mixed with clay at 20% proportion by mass. 3,7 and 28 day air curing program was applied to all samples. The compressive strength, elastic modulus, stability parameters were investigated. Test results showed that increasing replacement level for the RHA amount increases marsh cone flow time, plate cohesion, plastic and apparent viscosity, and the yield stress, but also decreases mini slump diameter. Shear thickening and pseudo-plastic behavior was observed for high RHA content for w/b ratios greater than 1.00. All UCS values are greater than 1 Mpa and all bleeding values obtained are lower than 5%.