A research on effect of sewage sludge ash on the mechanical properties of composite material
Atık su arıtma çamur külü katkısının kompozit malzeme mekanik özelliğine etkisi üzerine araştırma
- Tez No: 423909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, atık su arıtma çamur külü katkısının partikül takviyeli kompozit malzemelerin mekanik özellikleri üzerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Çekme, üç noktadan basma, darbe testleri uygulanmak üzere hazırlanan karışımlarda atık su arıtma çamur külü oranı ağırlıkça tüm karışımın % 0 ile % 45'i arasında değişmektedir. Testler laboratuarda yapılmış, çekme testi ve üç noktadan basma testi için test makinesinin hızı sırasıyla 1 mm/dak. ve 2 mm/dak. olarak ayarlanmıştır. Üç noktadan eğme testi sonuçlarına göre, kompozitte atık su arıtma çamur külü eklenmesi arttıkça maksimum stres azalmaya meyil eder. Çekme testi sonuçlarına göre, maksimum gerilme, atık su arıtma çamur külü partikülleri tüm karışımın % 20 oranına kadar artmaya meyil eder, daha yukarı oranlarda azalış eğilimi gösterir. Darbe testi sonuçlarına göre; darbe direnci, kül oranı ağırlıkça %10'a ulaşana kadar kül eklenmesiyle artar. Ağırlıkça kül oranı % 10-% 25 aralığında darbe direnci düşer ve daha sonra darbe direnci, kül oranı ağırlıkça % 40' a ulaşıncaya kadar sabit kalır. Bu sonuçların yardımıyla şu söylenebilir ki ağırlıkça % 10 oranı olarak atık su arıtma çamur külü kullanımı kompozitlerde bu tarz atığın katkı olarak kullanımında ideal bir orandır. Ancak, atık su arıtma çamur külünün kullanımı esnasında kül eklenmesinin eğilme karakterini negatif etkilediği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In the current study, effect of sewage sludge ash on the mechanical properties of particle filled composite material is investigated experimentally. The weight rate of sewage sludge ash which would be applied tensile test, three point bending test, impact test is changing between 0 % and 45 % of overall mixture. Tests are made in mechanics laboratory and for tensile test and three point bending test, the speed of test machine is adjusted as 1 mm/min and 2 mm/min respectively. According to the result of three point bending test, maximum stress tends to decrease with increased rate of sewage sludge ash in the composite. According to the result of tensile test, maximum stress tends to increase with the sewage sludge ash particles content up to 20 % ratio of overall mixture and beyond that ratio it tends to decrease. According to result of impact test; impact resistance increase until weight rate of ash reaches 10 %. The impact resistance decrease between the weight rate of ash 10 % and 25 % and then impact resistance remains constant until rate of ash reach 40 %. By help of these results it can be said that weight rate of sewage sludge ash as 10 % is ideal ratio for usage of this type waste as additive in composite. However, it shouldn't be forgotten that addition of ash affects bending character negatively during usage of sewage sludge ash.