A new method for production of antibacterial fabrics
Antibakteriyel kumaş üretiminde yeni bir metot
- Tez No: 423916
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Antibakteriyel tekstil yüzeyleri oluşturma amacıyla iki farklı yöntem kullanılmaktadır: Kendi doğal kimyalarında antibakteriyel özellik bulunan liflerden yapılan tekstil yüzeyleri ve antibakteriyel bitim işlemi ile oluşturulan tekstil yüzeyleri. Elektrosprey tekstil yüzey modifikasyonunda yeni, farklı, kolay ve başarılı bir yöntemdir. Çalışmanın amacı, konvansiyonel antibakteriyel tekstil ürünleri üretimlerindeki hammadde ve üretim maliyetlerini önemli derecede azaltacak, elektrosprey teknolojisi bazlı yeni bir antibakteriyel kumaş üretim yöntemini gabardin kumaşlara uygulamaktır. Bu amaçla gabardin kumaşlar üzerine elektrosprey tekniği ile konvansiyonel apre malzemeleri aktarılmıştır. Mevcut antibakteriyel apre malzemeleri, elektrosprey üretim ve çevresel parametreler deneysel olarak analiz edilerek en uygun değerlerin elde edilmesi hedeflenmiştir. Kumaşın sadece bir yüzeyinin antibakteriyel olması, minimum kimyasal madde miktarının belirlenmesi ve en yüksek yıkama dayanımının elde edilmesi tez çalışmasının çıktıları olarak hedeflenmiştir. Kumaşlar tekrarlı yıkamalar sonrasında tekstil ürünlerinde sık karşılaşılan S.Auerus ve E.Coli bakterilerine karşı test edilmiştir. Elektrosprey yöntemi ile yapılan uygulama çalışmalarında SEM görüntülerine ve antibakteriyel test sonuçlarına göre gümüş nano parçacıkları pamuk bazlı kumaşlarda, S. aureus ve E.coli bakterilerine karşı önemli ölçüde antibakteriyel aktiflik kazanmış ve bu etkinin 50 yıkama sonrasına dahi devam ettiği görülmüştür. Ayrıca, karşılaştırmalı sonuçlar elektrosprey yönteminin konvansiyonel emdirme yöntemi kadar iyi performans sergileyeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There are two conventional methods to obtain antibacterial surfaces: the first is to use fibers which naturally have antibacterial properties in their structure and the second way is to apply antibacterial finishing. The aim of this study is to obtain antibacterial textile surface with a new method of nanotechnology. Electrospraying is a new, different, easy and successful technique for textile surface modification. The main advantage of the method is the requirement of much less energy. This is due to the fact that, this method does not require drying operation. Thus, the method reduces the cost of process considerable with respect to the conventional ways. Another important advantage is that the method is suitable for treating of only one surface of the fabric that protect the wearer from contacting chemical materials. In this study, antibacterial finishing materials were applied on the gabardine fabric surface by electrospraying method. Different antibacterial finishing materials (Ruco-Bac AGP, Ruco-Bac HSA-CONC, Ruco-Bac ZPY) were used for antibacterial application of gabardine fabric. Antibacterial tests for S. Auerus and E.Coli, which are the main bacteria type seen in textile materials were applied on fabrics to determine antibacterial performance after repetitive washing applications. The results obtained from morphological analyzes and antibacterial tests confirmed that the cotton fabrics treated with silver nanoparticles via electrospraying displayed a significant antibacterial activity against S. aureus and E.coli bacteria and this antibacterial efficiency was maintained even after 50 washing cycles. Additionally, comparative results showed that the electrospraying method can provide performance as good as conventional padding method.