Initial and final setting time of self-compacting mortars with cold bonded fly ash fine aggregate
Soğuk bağlama yöntemi ile üretilmiş uçucu kül ince agregalı kendiliğinden yerleşen harçların priz başlama ve bitiş sürelerinin incelenmesi
- Tez No: 423915
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ERHAN GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mevcut çalışma yapay hafif agreganın ve su bağlayıcı oranının kendiliğinden yerleşen harçların priz başlangıç ve bitiş süreleri üzerine etkisini deneysel olarak incelemektedir. Bu çalışmada kullanılan yapay hafif agregaları %90 uçucu kül ile %10 Portland çimentosunun eğimli bir tamburda uygun sıcaklık ve nem oranında soğuk bağlama yöntemiyle üretildi. Kendiliğinden yerleşen harçlar 540 kg/m³, 520 kg/m³, 500 kg/m³ ve 480 kg/m³ olmak üzere dört bağlayıcı miktarında sırasıyla 0.33, 0.37, 0.40 ve 0.44 olmak üzere dört farklı su bağlayıcı oranında tasarlandı. Her bir su bağlayıcı oranında, doğal agrega %0, %20, %40 ve %60'lık oranlarda yapay hafif agrega ile yer değiştirildi. Toplamda 16 kendiliğinden yerleşen harç karışımı tasarlandı ve üretildi. Yayılma çapı, V hunisi akma zamanı ve priz başlangıç ve bitiş süreleri taze özellik olarak incelenirken harçların basınç dayanımı 3 günlük, 7 günlük, 28 günlük, 56 günlük ve 90 günlük olmak üzere 5 farklı yaşta ölçüldü. Deney sonuçları kendiliğinden yerleşen harçların hem priz başlangıç hem de bitiş sürelerinin su bağlayıcı oranından önemli bir şekilde etkilendiğini gösterdi. Priz sürelerine ek olarak, yayılma çapı ve V hunisi akma süreleri de hem yapay hafif agrega miktarından hem de su bağlayıcı oranından etkilendi. Basınç dayanımı sonuçları da yapay hafif agrega miktarının arttırılmasının sistemli bir şekilde harç karışımlarının yukarıda bahsedilen yaşlardaki basınç dayanımını düşürdüğünü, su bağlayıcı oranın azaltılmasının ise basınç dayanımını arttırdığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The current study experimentally investigated the effect of the artificial lightweight aggregate and the water-to-binder ratio on the initial and final setting times of self-compacting mortars. The artificial lightweight aggregates used in this study were manufactured through cold bonding pelletization of 90% of class-F fly ash and 10% of Portland cement in a tilted pan with an ambient temperature and moisture content. The self-compacting mortars were designed at four binder contents of 540 kg/m³, 520 kg/m³, 500 kg/m³, and 480 kg/m³ at four different water-to-binder ratios of 0.33, 0.37, 0.40, and 0.44, respectively. In each water-to-binder ratio, the natural aggregate was substituted with the artificial lightweight aggregate at the replacement levels of 0%, 20%, 40%, and 60%. Totally, 16 self-compacting mortar mixtures were designed and produced. Slump flow diameter, V-funnel flow time, initial and final setting times were experimentally investigated as fresh properties while the compressive strength of the mortar mixtures were measured at 5 different ages of 3-day, 7-day, 28-day, 56-day, and 90-day. Test results showed that both initial and final setting times of the self-compacting mortars were significantly affected by the water-to binder ratio. Addition to the setting times, the slump flow diameter and V funnel flow time was influenced by both the water-to-binder ratio and the artificial lightweight aggregate content. Moreover, the compressive strength results indicated that increasing the artificial lightweight aggregate content systematically decreased the compressive strength of the mortar mixtures at aforementioned testing ages whereas decreasing the water-to-binder ratio increased the compressive strength.