KU-cebirlerinde türevler
On derivations of KU algebras
- Tez No: 423932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYAR ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış ve ikinci bölümde tezi anlamada kolaylık sağlayacak olan bazı temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde KU cebirlerinde türev tanımı verilerek günümüze kadar bu konuda yapılmış olan çalışmanın kısa bir özeti verilmiştir. Dördüncü bölümde simetrik ikili türev tanımından esinlenerek KU cebirlerinde simetrik ikilitürev tanımı verilmiş ve ilgili özellikleri KU ve integral KU cebirlerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thisthesisconsists of exactly four parts. Inthefirstpart subject of thethesis is introduced. In the second part KU algebras is introduced and related definitions and properties that will make easier to understand the thesis are given. In the third part notions of derivation on KU algebras are given and a short summary of the study which until now has been made on these issues are mentioned. Inthefourthpart the definition of symmetricderivation on KU algebra is given on consideringthedefinition of symmetric derivationandrelatedpropertiesare studied on a KUand integral KU algebra.