The fault analysis of cogeneration power plant
Kojenerasyon enerji santralinde arıza analizi
  1. Tez No: 423939
  2. Yazar: SEZAİ POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ÖZTURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güç sistemlerindeki personelin ve ekipmanların güvenliği, koruma rölelerinin seçimi, koruma şalterlerinin seçimi ve iletken kesitinin seçimi gibi elektrik güç sistemlerinde doğru tasarımların yapılması için kısa devre analizinin çok iyi anlaşılmalıdır. Bu çalışmada kısa devre ile ilgili parametreler ve sistemdeki kısa devre hatalarını hesaplama teknikleri ve kısa devre arızasının daha iyi anlaşılması için gerekli teorik bilgi verilmiştir. Olası üç faz kısa devre hatası ve faz – faz kısa devre hatasının neden olduğu dağıtık üretim tesisi ve şebekedeki etkisi PSS/SINCAL'da modellenerek ve gerçek şebeke parametreleri kullanılarak simüle edilmiştir. Bir elektrik santralinden ve şebekeden ölçülen gerçek kısa devre arızası sonuçları ve PSS/SINCAL'den elde edilen sonuçlar kıyaslanmış ve aralarında belirgin bir fark olmadığı saptanmıştır. Böylece uygulamadan önceki tasarım ve çalışma süresince hataları önlemek için bir santrale yatırım yapmadan önce simülasyon yapmanın doğru olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The analysis of the short circuit should be understood very well in order to make correct designs in the power systems such as the safety of the personnel and the equipment, the selection of the safety relays, the circuit breaker selection and the selection of the appropriate conductor section. In this study, the parameters about the short circuit and the techniques of calculating the short circuit faults in the system and the necessary theoretical knowledge for the short circuit fault to be understood better have been given. The effect on the distributed generation and the grid which is caused by the possible three-phase short circuit fault and the phase-to-phase short circuit fault has been simulated by being modelled in PSS/SINCAL and by using the real network parameters. The real short circuit fault results measured from the power plant and the grid and the results obtained from PSS/SINCAL have been compared and it has been determined that there is not a significant difference between them. Thus, it has been emphasized that it is correct to simulate before investing in a power system in order to prevent the faults during the designing and working before the application.