Borsa İstanbul'da çeşitli beta ölçütleri ve hisse senedi getirileri: Portföy düzeyinde bir çalışma
Alternative beta measures and stock returns in Istanbul Stock Exchange: Portfolio level analysis
  1. Tez No: 423938
  2. Yazar: PELİN BENGİTÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ÖZGÜREL, YRD. DOÇ. DR. MEHMET UMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, İşletme, Actuarial Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yatırımcıların, yatırım kararları sırasında göz önünde bulundurdukları iki temel unsur; risk ve getiri oranlarıdır. Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli (SVFM) ise, bu iki unsur arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu modele göre, modelin odağında yer alan sistematik risk, yani ile hisse senedi getirisi arasında doğrusal ve pozitif yönlü bir ilişki mevcuttur. Literatürde, sistematik risk ile hisse senedi getirisi arasındaki ilişkiyi hisse senedi düzeyinde test eden bir çok deneysel çalışma bulunmakla birlikte; son yıllarda bu ilişkinin portföy düzeyinde test edildiği deneysel çalışmaların sayısı artmaktadır. Bu çalışmada, koşullu, hareketli ve statik beta ölçütlerinin Borsa İstanbul (BİST)'da, Temmuz 1995 ile Ağustos 2006 tarihleri arasında işlem gören hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. BİST üzerine yapılan diğer çalışmalardan farklı olarak, sistematik risk ölçütlerinin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi portföy düzeyinde analizler yapılarak araştırılmıştır. Aylık koşullu beta, ay içerisindeki günlük getiri verileri kullanılarak tahminlenmiştir. Geçmiş yirmi dört ayın getiri verisi de kullanılarak aylık hareketli betalar hesaplanmıştır. Ayrıca, betada zaman içinde bir değişim olmadığı varsayımıyla, koşulsuz beta tüm örneklemin aylık getirileri kullanılarak da hesaplanmıştır. Testler“kriz öncesi”,“kriz”ve“kriz sonrası”dönemleri için de gerçekleştirilmiştir. Tüm örneklem ve alt örneklem test sonuçları, koşullu, hareketli ve statik beta ölçütlerinin BİST'de Temmuz 1995 ile Ağustos 2006 tarihleri arasında işlem gören hisse senedi getirilerindeki değişimi açıklamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investors consider two fundamental characteristics in their investment decisions, which are risk and returns. Capital Asset Pricing Model (CAPM) analyzes the relationship between these two characteristics. According to this model, there is a linear and positive relationship between systematic risk, , and stock return. Besides many empirical studies testing the relationship between systematic risk and stock return at the firm level, the number of empirical studies testing this relation at the portfolio level is increasing in recent years. In this study, the effects of conditional, rolling and static beta measures on stock returns are examined at Istanbul Stock Exchange (ISE) for the period between July 1995 and August 2006. Unlike previous studies on BİST, the effect of systematic risk measures on stock returns is investigated by conducting portfolio-level analyses. Monthly conditional beta is estimated using daily returns within a month. Past twenty-four months of monthly return data are also used to estimate monthly rolling betas. Furthermore, static beta is estimated by using the full sample of monthly returns with the assumption of no time variation in betas. The tests are performed for the pre-, post and during crisis periods as well. Full sample and sub-sample test results show that conditional, rolling and static beta measures do not explain the stock returns at ISE for the period between July 1995 and August 2006.