Katkısız yüksek fırın cürufunun radyolojik yönden incelenmesi
Assesment of radiological terms of blast furnace slag
  1. Tez No: 423980
  2. Yazar: CAVİT ONAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AYSUN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yol yapımında çakıl yerine kullanılan yüksek fırın cürufu örneklerinin kullanılmasının sonucu olarak işçilerin ve toplum bireylerinin sağlığı üzerinde, doğal olarak meydana gelen radyonüklitlerin aktivite seviyeleri ve olası radyolojik etkileri gama ışın spektrometresi kullanılarak incelendi. Yüksek fırın cürufu örneklerindeki 226Ra, 232Th ve 40K 'ın ortalama aktivite konsantrasyonları sırasıyla 96.6±6.2, 30.77±2.6 ve 139.27±0.7 Bq/kg olarak bulundu. Bu değerler Avrupa Birliği ülkelerindeki yüksek fırın cürufu örneklerinin sırasıyla 226Ra, 232Th ve 40K 270.7 ve 240 Bq/kg olarak ölçülen değerleriyle karşılaştırıldı. Yüksek fırın cürufu örnekleri için hesaplanan radyum eşdeğer aktivite indeksi önerilen güvenlik sınırları içindedir.
Özet (Çeviri)
The activity level and possible radiological impacts of naturally occurring radionuclides on the health of workers and members of the public, as a result of utilisation of blast furnace slag (BFS) samples as a substitute for aggregate in road construction were investigated by using a gamma-ray spectrometer. The mean activity concentrations of the 226Ra, 232Th and 40K in BFS samples were found to be 152.4, 54.9 and 183.1 Bq/kg, respectively. These values are compared with typical values measured in BFS samples from the European Union countries, which are 270, 70 and 240 Bq kg21 for 226Ra, 232Th and 40K, respectively. The values of radium equivalent activity index calculated for BFS samples were within the recommended safety limits.