Investigating properties of ultra-high performance cementitious composites made with gypsum-contaminated aggregates
Alçı ile kirlendirilmiş agregalarla üretilen çok yüksek dayanımlı çimento esaslı kompozitlerin özellikleri
  1. Tez No: 398897
  2. Yazar: ALI NAHHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, çok yüksek dayanımlı çimento esaslı kompozitlerin (ÇYDÇK) üretiminde alçı ile kirlendirilmiş ince agrega kullanımı araştırılarak, bu olağanüstü malzeminin içsel sülfat hücumuna karşı direnci ve ekonomik verimliliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Su/bağlayıcı oranı 0,174 olan üç grup ÇYDÇK tasarlanmıştır. Birinci ve ikinci grup karşımlarda bağlayıcı olarak çimento, silis dumanı ve/veya öğtülmüş yüksek fırın cürufunun ikili ve üçlü kombinasyanları kullanılmış olup, hacımca %2 oranında çelik mikrolif katılmıştır. Üçüncü grup karşımlarda ise bağlayıcı olarak çimento ve silis dumanı kullanılmış ve lif katkısız olarak üretilmişlerdir. Her grupta beş farklı karışım yer almıştır. Bu karışımlarda SO3 miktarı doğal kum ağırlığının %0.11 ile %4.5 arasında değişmektedir. Her karışımdan üretilen ÇYDÇK numunlerine iki kür tipi uygulanmıştır: Sürekli su kürü, 80˚C' de 48 saat buhar kürü daha sonra su kürü. Üretilen numunler üzerinde basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, genleşme, kuruma büzülmesi ve ağırlık kaybı ölçülmüştür. Deneysel sonuçların desteklenmesi amacıyla taramalı elektron mikroskop, Enerji dağınımı spektrumu ve X-ışını kırınımı yötemleri ile iç yapı analizleri yapılmıştır. Ayrıca, geleneksel çimento harcı numunleri üzerinde de basınç dayanımı ve genleşme deneyleri ile mikroyapı analizi yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, yüksek oranda sülfat içermesine rağmen ÇYDÇK numunlerinde basınç dayanımın arttığı ve genleşmenin ise önemsiz bir mertebede kaldığı, bu durumun özellikle buhar kürü uygulanan numunlerde daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Ancak, geleneksel harçlarda ise tersi bir davranış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present work aimed to investigate the potential of using gypsum-contaminated fine aggregate in ultra-high performance cementitious composite (UHPCC) to enhance the economic efficiency of this outstanding composite and to provide detailed information on its resistance to internal sulfate attack. For this purpose, three groups of UHPCCs were designed at a constant w/b ratio of 0.174. Two groups of UHPCC mixtures were designed with binary and ternary cementitious blends of Portland cement, silica fume, and/or ground granulated blast furnace slag and were reinforced with 2% micro steel fibers by volume. The other group was designed with binary cementitious blends of Portland cement and silica fume and was prepared without fibers. Each group consisted of five mixes with different SO3 contents of between 0.11% and 4.5% by weight of natural sand. For each mix, the UHPCC samples were either standard cured or steam cured at 80 ˚C over a 48 h. The UHPCC samples were tested for compressive strength, splitting tensile strength, expansion, drying shrinkage and weight loss. The experimental findings were also supported by SEM, EDX, and XRD investigations. Besides, UHPCCs were compared to Portland cement mortars in terms of compressive strength, expansion, and microstructure. Test results indicated that UHPCCs generally showed an increase in compressive strength, particularly under steam curing and an insignificant expansion even in the presence of excess sulfates, in contrast to mortars thus suggesting the excellent resistance of UHPCC to the internal sulfate attack.