Halo çekirdeklerin yeni geliştirilen yarı-ampirik nükleer reaksiyon tesir kesiti formülleri kullanılarak incelenmesi
Investigation of reactions cross-sections for targed halo nuclei using new evaluated semi-empirical formula
  1. Tez No: 423982
  2. Yazar: MESUT DEPEDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sıvı damlası modeli iyi tanımlanmıs bir yüzeye sahip olmasına rağmen deneysel çalışmalar, belirli çekirdeklerde nötron veya protonların bazılarının bu damla yüzeyinin dışına çıktığını göstermektedir. Yüzeyden sızan nükleonların, çekirdekten belli uzaklıkta yoğunlaşmış halde bir sis bulutu oluşturdukları bu durum halo olarak adlandırılmaktadır.Taşma sınırı yanındaki çekirdeklerin, belli şartlar altında, kütle dağılımları nükleer korun dışına uzaklaşacak şekilde genişleyen nötron veya proton haloları oluşturmaktadır. Bu çekirdeklerde son nüklonların ayrılma enerjileri çok küçük olduğundan, kor dışında geniş bir alana uzanan haloların ortalama yarıçap (rms) değerleri kor ve kütle yarıçapından daha büyük olmaktadır. Bu halo etkisi, halo çekirdeklerin beta bozunum ihtimallerinin artmasında ve logft değerlerinin küçülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tel ve arkadaşları tarafından çekirdek kabuk modeli ve asimetri parametresi s = 'de göz önüne alınarak, yeni bir deneysel (n,p) reaksiyon tesir kesiti formülü geliştirilmiştir. Tel ve arkadaşları geliştirdikleri bu formulü (n, 2n), (n,a), (n, d) ve (n,t)reaksiyonları içinde uygulamayı başarmışlardır. Bu proje kapsamında, Tel ve arkadaşları tarafından geliştirilen bu reaksiyon tesir kesiti formülleri 7Li, 11Li, 9Be ve 14Be halo hedef çekirdeklere uygulanarak deneylerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Liquid drop model although a well-defined surface, experimental research, Some of the neutrons or protons in the nucleus of certain illustrates goes outside of the drop surface. Leaky surface nucleons, condensed certain distance from the core is called in this case they form a halo of mist. The nuclei near the dripline, under certain circumstances, have been found to form a neutron or proton halo with a mass distribution that extends far outside the nuclear core. In this nuclei, since the seperation energy of the last nucleons becomes extremely small, the root mean square (rms) values of halos that extends far outside the core have been larger than core and matter radius of nuclei. This effect of the halo could have an important influence in that the increasing of the beta decay probability and the reducing of the logft values for halo nuclei. Tel et al. have suggested using the new experimental data to reproduce a new empirical formula of the cross-sections of the (n,p) reactions with dependent on asymmetry parameter s = N-Z/A and nuclear shell model. Tel et al. also obtained a new appropriate coefficient by using this formula for (n, 2n), (n,a), (n,d) and (n,t) reactions and Tel et al have succesfully applied the nucler reactions. In this project, the obtained formulas by Tel et al. have been applied the some 7Li, 11Li, 9Be and 14Be target halo nuclei for understanding the nuclear reactions and compaired with the experimental data.