Isıl işlemin ve SiC ön katmanın 34CrNiMo6 çeliğinin balistik davranışına etkisinin incelenmesi
Effect of heat treatment and SiC front layer on the ballistic behaviour of 34CrNiMo6 steel
- Tez No: 423989
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, yüksek dayanımlı-düşük alaşımlı 34CrNiMo6 çeliğinin farklı ısıl işlem koşullarında hem yalın halde hem de silisyum karbür seramik ön katmanı ile kompozit halde balistik davranışı incelenmiştir. 34CrNiMo6 çeliğine denetimli ortamda üç farklı ısıl işlem uygulanmış olup bunlardan biri normalleştirme işlemidir. Diğerleri ise 860 °C'de östenitleştirme sonrası yağda soğutma ve hemen ardından 200 °C ve 400 °C'de menevişleme işlemleridir. Kullanılan SiC seramik plakaların ölçülen sertliği ve boyutları sırasıyla ~ 2483 VSD ve 50x50x8,5 mm şeklindedir. Uygulanan ısıl işlemler sonucunda, çeliğin mekanik özellikleri ve içyapısı incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, ortalama hızları 778,5 m/s olan 7,62 mm zırh delici mermiler ile yapılmıştır. Atışlar yapıldıktan sonra numunelerde oluşan içyapı değişimleri ışık mikroskobunda incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, yalın çeliklerde en iyi balistik başarım 200 °C'de menevişlenen numunelerde 70,6 kg/m2 ve üzeri alan yoğunluklarında tam başarım ile gözlemlenirken, aynı durum kompozit numuneler için arka katmanı 200 °C'de menevişlenmiş, 54,6 kg/m2 ve üzeri alan yoğunluklarına sahip numunelerde sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ballistic behaviour of a high strength-low alloy steel (34CrNiMo6) with various heat treatment conditions was examined in both monolithic and composite containing the SiC ceramic front layer. Three different heat treatments were applied to the 34CrNiMo6 steel in a controlled atmosphere. One of them was normalizing treatment and the others were the tempering treatments at 200 °C and 400 °C after the austenization at 860 °C followed by quenching in an oil bath. The hardness and dimensions of the silicon carbide tile were measured to be ~ 2483 HV and 50x50x8.5 mm respectively. Experimental studies were performed with the 7.62 mm armor piercing (AP) projectiles at an average speed of 778.5 m/s. After the heat treatments, the mechanical properties and microstructure of the samples were investigated. After the ballistic impact testing, the microstructural changes in the steel samples were detected using an optical microscope. According to the experimental results, the best ballistic performance was obtained for the steel sample tempered at 200 °C for the areal densities ≥ 70.6 kg/m2. On the other hand, the highest ballistic resistance was found at the composite sample, consisting of the backing steel plate tempered at 200 °C, for the areal densities ≥ 54.6 kg/m2.