Nanokristal Ni-W elektrolitik kaplamaların korozyon karakteristikleri
Corrosion characteristic of nanocrystalline Ni-W electrolitic coating
- Tez No: 424027
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, farklı tungsten içeriğine sahip elektrolitik Ni-W kaplamaların; pH 3, pH 7 ve pH 12,5'de korozyon karakteristiklerinin gözlenmesi amaçlanmıştır. EDS analizleri sonucu W içerikleri, kütlece %15.9, 34.52, 50.80 olarak belirlenmiştir. Alaşımlarda tungsten oranı arttıkça yüzeydeki pürüzlü ve karnıbaharımsı görünümün, düzgün ve pürüzsüz bir görünüm haline geldiği gözlenmiştir. Kaplanan alaşımların yapısal karakterizasyonu XRD tekniği kullanılarak yapılmış ve alaşımlarda tungsten oranı arttıkça nanokristal yapının belirginleştiği gözlenmiştir. Nikelin pH 3 de seçici olarak çözünürken, tungstenin pH 7 ve pH 12,5'de seçici olarak çözündüğü belirlenmiştir. Alaşım kaplamalardaki nikel oranı, tungsten oranından daha yüksek olduğunda alaşımların çözünme davranışlarının nikele daha yakın olduğu gözlenmiştir. Ni-W alaşımlarının EQCM deneyleri; platin kristal yüzeye, katodik çevrimsel voltametre ile kaplama, sonrasında kaplanan yüzeye pH7de anodik çevrimsel voltametre uygulanması, şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çevrimsel voltametre uygulaması sırasında ağırlık değişimi de nanogram aralığında gözlenmiştir. Seçici çözünürlük EQCM deneyleri ile de doğrulamıştır. Bu çalışma, nikel-tungsten alaşımlarının, kuvvetli asidik (pH 3), nötr (pH 7) ve kuvvetli bazik (pH 12,5) ortamlardaki korozyon karakteristiklerinin aydınlatılması açısından literatüre özgün bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis of the corrosion characteristics of electrolytic Ni-W alloy coating with different tungsten content at pH 3, pH 7, pH 12,5 is aimed. According to the EDS analyses, tungsten contents of the alloys are determined as 15.9, 34.52, 50.80 (%wt). As the tungsten content alloy increases the rougher and the cauliflower appearance turning to smoother appearance. Structure characterization out by XRD technique and it is observed that as the tungsten content of alloy increases nanocrystal structure become more apparent. It is observed that while nickel dissolve selectively at pH 3, tungsten dissolve selectively at pH 7 and pH 12.5. Dissolution behavior of the alloys resembles to the dissolution behavior of nickel since nickel contents of the coated alloys is higher than tungsten content. EQCM experiments of the Ni-W alloys is conducted initially by cathodic cyclic voltammetry coating on the platinum crystal and then anodic cyclic voltammetry at pH 7. During this cyclic voltammetry weight chance in nanogram range is also observed. EQCM experiments are also supported the selective dissolution. This thesis provided original contributions to the literature by providing the dissolution mechanism of Ni-W alloys at strongly acidic (pH 3), neutral (pH 7) and strongly basic (pH 12.5) solutions.