Manyetik mucor plumbeus biyokütlesinin sulu ortamdan renk giderim potansiyeli
Decolorization potential of magnetic mucor plumbeus biomass from aqueous media
- Tez No: 424046
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Mucor plumbeus kültüründen elde edilen manyetik sorban ile sulu ortamdan Asit Kırmızısı 1 boyarmaddesinin giderimi araştırılmıştır. Geliştirilmiş sorban ile kesikli sistemde biyosorpsiyon için ideal pH değeri, sorban miktarı, süre, sıcaklık ve boyarmadde derişimi değerleri Yüzey Yanıt Metodu (Box-Behnken tasarımı) ile incelenmiştir. Doğal ve manyetik sorbanların sürekli akış sisteminde renk giderim performansları incelenmiştir. İzoterm modelleme çalışmalarında manyetik karakterli biyosorban ile renk gideriminin Langmuir izoterm modeline uygunluk gösterdiği gözlenmiş ve maksimum biyosorpsiyon kapasitesi 162,808 mg/g olarak belirlenmiştir. Manyetik biyosorbanın manyetik karakteri VSM analizi ile incelenmiştir. Biyosorban-boyarmadde arasında gerçekleşen olası etkileşimler zeta potansiyeli, FTIR, SEM ve EDX analizleriyle değerlendirilmiştir. Sürekli akış sistemlerinde doğal ve manyetik sorbanlar ile yapılan biyosorpsiyon-desorpsiyon çalışmalarında, 10 döngü sonunda doğal sorbanın %30, manyetik sorbanın %34 civarlarında desorpsiyon verimine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Sorbana manyetik özellik kazandırılması ile ortamdan kolay uzaklaştırılabilme özelliğine ilave olarak desorpsiyon veriminde gözlenen artış da önemli bir avantaj olarak kaydedilmiştir. Sonuçlar hazırlanan sorbanın boyarmadde kirliliğini gidermede başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the removel of Acid Red 1 dye from aquatic media by Mucor plumbeus loud magnetic sorbent material prepped from Mucor plumbeus has been investigated. Optimum pH, sorbent amount, contact time, temperature and dye concentration values have been investigated by Box-Behnken design. Dye removel potentials of the natural and magnetic sorbents have also been examined in dynamic flow mode. Isoterm studies indicated that dye removel process by magnetic sorbent is predicted by Langmuir isoterm model. Maximum biosorption capasity of magnetic biosorbent is recorded as 162,808 mg/g. The magnetic character of the prepared sorbent has been measured by VSM analysis. The possible interactions between biosorbent and dye have been evaluated by FTIR, SEM and EDX. Biosorption-desorption studies indicated that the desorption yields of natural and magnetic sorbents at the end of the ten cycle are recorded as %30 and %34, respectively. In addition to easy of separation after the modification process the increased desorption yield is recorded as another important advantage. Results indicated that the prepared sorbent material can be succesfully used for the removel of dye pollution.