Manyetik salkımlaştırma ile katı sıvı ayrımı
- Tez No: 8543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ERSAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Elazığ Ferrokrom tesisi toz tutma ünitesinde sulu bir sistemle tutulan yaklaşık -10 mikron tane boyun daki, kromit, silis ve koktan oluşan tozların sudan arın dırılmasında manyetik salkımlaştırmanın kullanılabilirli ği araştırılmıştır. Ayrıca katı derişimi, kullanılabile cek polimerik bir salkımlaştırıcı ve manyetik alan şidde tinin ortak ilişkiside incelenmiştir. Kullanılan sal kımlaştırıcı dosajmda manyetik alan şiddetinin azaltıcı bir etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Deneylerde çökelme olayı incelenirken süspansiyon bula- nıklığındaki değişim ölçülmüştür. Bulanıklık ölçüm ama cıyla geliştirilen bir optik ölçüm aleti kullanılmıştır. Bulanıklığın zamana karşı değişimi kontrol parametresi olarak ele alınmış, bütün deneylerde bu parametre ölçül müştür. Katı derişimi, salkımlaştırıcı dosajı ve manyetik alan şiddetinin tek tek sistem üzerindeki etkileri incelenmiş tir. Bu parametrelerin, üçünün birlikte etkisinin belir lenmesi için 2n faktöriyel deney tasarımı kullanılmıştır. Elde edilen verileri, ANOVA istatistiksel değerlendirme yöntemiyle birleştirerek teorik bir model oluşturulmuş tur. Sonuçta, sistem üzerinde manyetik salkımlaşmanm mevcut olduğu fakat polimerik salkımlaştırma yanında yetersiz olduğu tesbit edilmiştir. Manyetik salkımlaştırma ile bu sistem için salkımlaştırıcı dosajında bir azalma temin edilemiyeceğide belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the possibility of the solid-liquid separation by magnetic flocculation of fine(-lOum) flue dust from Etibank Ferrochrome plant which is to be collected by using a wet system is investigated. The relationships between solid ratio, polymeric flocculants and magnetic field intensity have been studied. The prenciple aims was to find whether the necessary dosage of flocculant can be decreased by the use of magnetic field intensity. The parameter measured to describe the sedimentation is turbidity. The measurements are obtained by using an optical device developed for the purpose. The variation in turbidity with time was defined as control parameter and it was the only parameter measured in all tests. Firstly, the individual effect of solids ratio, dosage of flocculant and magnetic field intensity on the system were determined. Then 2n factorial experimental design was uesd to study the interaction between them. A theoretical model was developed by using the data and a statistical method, ANOVA. The resuls show that the magnetic flocculation has some effect on the system, but this is not significant when it is compared to the polymeric flocculation. It is also found that magnetic flocculation does not reduce the amount of polymeric flocculant necessary for a quick sedimentation.