Tiyol-en klik kimyası yoluyla çapraz bağlanabilen donör-akseptör tipi iletken polimerlerin sentezi, optik ve elektrokimyasal karakterizasyonu
Synthesis of cross-linkable donor-acceptor type conducting polymers via thiol-ene click chemistry and their optic and electrochemical characterization
  1. Tez No: 424052
  2. Yazar: CEYLAN DOYRANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, çapraz bağlanabilir allil yan grup içeren, farklı absorpsiyon ve emisyon bandlarına sahip elektro aktif özellikte iki tane polimer (CP-4 ve CP-5) sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen başlangıç molekülleri ve sonuç ürünlerinin kimyasal yapıları, FT-IR ve 1H-NMR analiziyle aydınlatılmıştır. Polimerlerin molekül ağırlığı dağılımları (Mn, Mw ve PDI) Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) tekniği ile belirlendikten sonra, optik özellikleri UV-Vis ve UV-floresans ölçümleriyle, elektrokimyasal ölçümleri ise döngüsel voltamertri ölçümleriyle incelenmiştir. Tetratiyol türevli çapraz bağlayıcı kullanılarak film yüzeyinde gerçekleştirilen“Tiyol-en klik”reyaksiyonu sayesinde, film yüzeyinde çapraz bağlanma reaksiyon şartları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, thiol-ene cross-linkable electroactive polymers with different absorption and emmition bands were synthesized. Structure of sthesized initial compounds and final polymer products were elucidated by using FT-IR and 1H-NMR spectroscopy. On the other hand, molecular weight distribution of synthesized polymers were determined by Gel Permition Chromatography (GPC) thermore, optical properties of then CP-X polymers were determined by UV-Vis absorption and fluorescence measurements, electrochemical properties were elucidated by cyclic voltammetry. Owing to thiol-en click reaction, crosslinked polymers on the film surface can be obtained.