Newfoundland havzasının (Kuzey Atlantik denizi) yüksek çözünürlüklü sismik yöntemlerle araştırılması
Investigation of newfoundland basin (North Atlantic ocean) using high resolution seismic method
  1. Tez No: 424071
  2. Yazar: SALİH BAKAY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞEBNEM ELBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Newfoundland Havzası'nın sismik stratigrafik ve yapısal unsurları NSF RC2510 projesi kapsamında toplanan çok kanallı sismik yansıma verisi ile incelenmiştir. Veriye sismik nitelik analizi uygulanarak sekans sınırları belirlenmiştir. Veri analizi sonucu bölgede 13 adet uyumsuzluk yüzeyi tespit edilmiştir. Bunlardan alan genelinde yaygın olarak izlenebilen dört sismik ünite için çökel kalınlık değişimi ve fay haritaları oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalar ışığında, çalışma alanında özellikle I ve II nolu sismik üniteyi etkileyen fayların ağırlıklı olarak kuzeydoğu güneybatı doğrultulu normal faylar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A multi-channel seismic stratigraphic and structural information were investigated during the NSF Project RC2510 those covers the Newfoundland basin with seismic reflection data. Sequence boundaries from seismic data were specified applying by seismic attribute. Analysis indicated that number of 13 discontinuities were determined. Deposits thickness and faults were mapped for 4 seismic ünits those are widespread around the investigated area. In the light of the current study, the North-east directed faults affected the seismic ünit I were mainly specified.