The Formation of Muslim identities in Canadian offline and online spaces
Kanada'da çevrimiçi ve çevrimdışı alanlarda müslüman kimliklerinin teşekkülü
  1. Tez No: 770066
  2. Yazar: MEHMET ALİ BAŞAK
  3. Danışmanlar: DR. JENNİFER SELBY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Memorial University of Newfoundland
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Kanada'nın üç farklı şehrinde yaşayan Müslümanların dini kimliklerini nasıl ifade ettiklerini, nasıl teşekkül ettirdiklerini ve birbirlerini Müslüman olarak nasıl algıladıklarını incelemektedir. Bu çalışmanın üç odak noktası vardır: Birincisi, dini olarak çoğulcu çevrimdışı alanların Ekim 2017'den Nisan 2018'e kadar Mississauga, Halifax ve St. John's şehirlerinde yarı yapılandırılmış görüşmeler yaptığım kendini Müslüman olarak tanımlayan elli beş katılımcının fıkhi tercihlerini nasıl şekillendiriyor? İkincisi, İslami çevrimiçi alanların göç sonrası Kanada bağlamında Müslümanların çevrimdışı dini katılımlarını nasıl etkiliyor? Üçüncüsü, günümüzde Kanada'da göç sonrası Müslümanların dini yaşantılarında Müslümanların dini kimliklerini şekillendirmede İnternet ve diğer dijital teknolojilerin oynadığı roller nelerdir? Bu araştırma Kanada'nın kamusal alanlarının nasıl ağırlıklı olarak İslami mezheplere ve mezhep farklılıklarına hoşgörülü ve saygılı olduğunu gösteriyor. Daha spesifik olarak, katılımcıların Müslüman kimliklerini belirli bir İslami hukuk geleneğine atıfta bulunarak tanımlamanın, ulus devletin insan haklarına, eşitliğe ve din özgürlüğüne bağlı olduğu Kanada'da ya gereksiz ya da yersiz olduğuna inandıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca, İnternet'in göç sonrası dindarlığı şekillendirmede aktif kişisel katılımdan çok daha zayıf olduğunu gösteriyor İnternetin, Müslüman katılımcıların dini kimliklerini azınlık bağlamında yaşamaları için hızlı ve kolay erişim sağladığı, ancak göç sonrası dini yaşamlarını oluşturmada daha az önemli olduğu sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
This study examines how Muslims who live in three Canadian cities have described and framed their religious identities. It has three foci: First, how religiously pluralist offline spaces shape the Islamic legal tradition preferences of the fifty-five self-defined Muslims I interviewed in Mississauga, Halifax, and St. John's from October 2017 to April 2018. Second, how Islamic online spaces influence their offline religious engagements in postmigration Canadian contexts. Third, what roles the Internet and other digital technologies occupy in shaping the religious identities of my participants in their post-migration religious lives. I show how Islamic sects and sectarian differences in the Canadian public sphere are predominantly tolerant and respectful, also in how my participants imagine other groups. More specifically, I argue that my participants believe that describing their Muslim identities with reference to a particular Islamic legal tradition is either redundant or improper in Canada, where the nation state is committed to pluralism, equality and religious freedom. I also consider how the Internet is far weaker in determining religiosity post-migration than active in-person engagement. I conclude that the Internet facilitates information for my Muslim interlocutors to practice their religious identities in minority contexts, but is less important in determining their post-migration religious lives than is commonly imagined.