Analysis and assessment of clean hydrogen production potentials of Canada
Kanada'nın temiz hidrojen üretim potansiyelinin analizi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 817149
  2. Yazar: GÖRKEM KUBİLAY KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mevcut çalışmanın temel amacı, temiz hidrojen üretmek için Kanada'nın yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını kullanarak bir hidrojen çiftliği konsepti geliştirmektir. 13 eyalet yenilenebilir kaynakları açısından incelenmiş ve temiz hidrojen üretim potansiyeli bulunmuştur. Yapılan hesaplamalara göre Kanada'nın temiz hidrojen üretme potansiyeli 693.11 Milyon tondur. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilecek toplam temiz hidrojen potansiyeli güneş, rüzgâr, jeotermal, biyokütle, hidroelektrik-dalga-denizaltı akıntısı ve nükleer enerjileri için sırasıyla 205.69 Mt, 439.92 Mt, 29.24 Mt, 2.65 Mt, 13.94 Mt, 1.66 Mt'dur. 13 eyaletin potansiyeli sırasıyla Québec, British Columbia, Alberta, Ontario, Manitoba, Saskatchewan, Nunavut, Yukon, Newfoundland ve Labrador, Northwest Territories, New Brunswick, Nova Scotia ve Prince Edward Island için 125.71 Mt, 99.66 Mt, 89.08 Mt, 81.96 Mt, 59.09 Mt, 58.85 Mt, 50.95 Mt, 44.94 Mt, 33.70 Mt, 32.05 Mt, 8.14 Mt, 6.88 Mt ve 2.10 Mt olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to design a hydrogen farm concept using Canada's renewable and clean energy sources to produce clean hydrogen. The 13 provinces are examined in terms of their renewable resources, and clean hydrogen production potential was found. According to the calculations, Canada's total clean hydrogen production potential is 693.11 million tons. Clean hydrogen production potential from renewable sources is 205.69 Mt, 439.92 Mt, 29.24 Mt, 2.65 Mt, 13.94 Mt, and 1.66 Mt for solar, wind, geothermal, biomass, hydroelectric-wave-undersea current, and nuclear energies, respectively. Among 13 provinces, hydrogen production potentials found to be 125.71 Mt, 99.66 Mt, 89.08 Mt, 81.96 Mt, 59.09 Mt, 58.85 Mt, 50.95 Mt, 44.94 Mt, 33.70 Mt, 32.05 Mt, 8.14 Mt, 6.88 Mt, and 2.10 Mt for Québec, British Columbia, Alberta, Ontario, Manitoba, Saskatchewan, Nunavut, Yukon, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, New Brunswick, Nova Scotia, and Prince Edward Island, respectively.