Hidrojel uygulamalarının topraksız tarımda bazı sebze türlerinde fide kalitesi ve verim üzerine etkisi
Effect of hydrogel applications on seedling quality and yield of some vegetables species in soilles
  1. Tez No: 424070
  2. Yazar: HAKAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANAN ÖZTOKAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait araştırma ve uygulama serasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hidrojelin domates, hıyar, karpuz fidelerinin yetiştiriciliğinde ve ayrıca örtü altı domates üretiminde yetiştirme ortamı olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Her iki deneme de tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Fide denemesinde yetiştirme ortamları; %100 torf (kontrol) , %20 hidrojel + %80 torf, %40 hidrojel + %60 torf, %60 hidrojel +%40 torf, %80 hidrojel + %20 torf şeklinde. Topraksız tarım domates denemesinde yetiştirme ortamları; 16 lt perlit (kontrol), 14 lt perlit + 2 lt hidrojel, 12 lt perlit + 4 lt hidrojel, 10 lt perlit + 6 lt hidrojel, 8 lt perlit + 8 lt hidrojel şeklinde gerçekleştirilmiştir. Deneme sonucunda fidelerde; biomass, fide boyu, gövde çapı, kök boğazı çapı, gövde boyu, kök boyu, çıkış gücü, çıkış hızı, klorofil miktarı, yaprak rengi, yaprak alanı, yaprak oransal nem içeriği özellikleri; örtü altı domates çalışmasında bitki başına verim ve bitki başına meyve sayısı özellileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre fidelerde hidrojel uygulamasının çıkış hızı, çıkış oranı, yaprak alanı özelliklerinde olumsuz sonuçlar verdiği; domates fidelerinde biomass, hıyar fidelerinde renk özelliği haricinde olumlu sonuç vermediği görülmüştür. Örtü altı domates yetiştiriciliğinde hidrojelin verim ve meyve sayısına olumlu ya da olumsuz bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in greenhouse of department of horticulture, in Canakkale Onsekiz Mart University, in 2015. In research was aimed to evaluate of availability of hydrogel as a growing media for tomato, cucumber, watermelon seedlings as well as tomato production. Both experiments were established in a randomized complete block design with 3 repetitions. Growing mediums for seedling experiment; %100 peat (control) , %20 hydrogel + %80 peat, %40 hydrogel + %60 peat, %60 hydrogel +%40 peat, %80 hydrogel + %20 peat. Growing mediums for tomato experiment; 16 lt pearlite (control), 14 lt pearlite + 2 lt hydrogel, 12 lt pearlite + 4 lt hydrogel, 10 lt pearlite + 6 lt hydrogel, 8 lt pearlite + 8 lt hydrogel. As a result of study was evaluated for seedling's features; biomass, seedling length, body diameter, root collar diameter, body length, root lenght, germination speed, germination rate, chlorophyll content, leaf colour, leaf area, leaf proportional water concent. For tomato production; yield and fruit quantity features. According to the obtained results hydrogel had negative effect for germination speed, germination rate and leaf area in all seedling; had not possitive effect expect for tomato seedling's biomass and cucumber seedling's leaf colour. In tomato experiment, hydrogel had not positive or negative effect on yield and fruit quantity.