Pikan (Carya illinoensis Kosch.) çeşitlerinin bazı pomolojik özellikleri ile aromatik bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of some pomological characteristics with aromatic constituents of pecan nut (Carya illinoensis Kosch.) varieties
  1. Tez No: 424115
  2. Yazar: EMEL UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sert kabuklu meyveler ülkemiz açısından son derecede önemli meyve türleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin farklı ekolojilerinde uzun yıllardır yetiştirilen cevizin yanında özellikle subtropik kuşak açısından önem taşıyan pikanın da önemli bir yetiştiricilik potansiyeli bulunmaktadır. Pikan çeşitlerinin özellikle aromatik bileşen yapısının yerli cevizlere oranla önemli farklılıklar taşıdığı ve diğer cevizlere göre aroma açısından üstün özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada 20 pikan çeşidine ait kabuklu meyvelerin pomolojik özellikleri ve uçucu bileşen yapısı GC-MS tekniğiyle değerlendirilmiştir. Yapılan pomolojik özellikler sonucunda kütlesel olarak en ağır çeşitler Comanche, Hastings ve Kiowa olarak belirlenmiştir. En yüksek iç randımana ise Woodart çeşidinde rastlanmıştır. Araştırma sonucuna göre 7 tanesi alkol, 5 tanesi aldehit, 3 tanesi hidrokarbon, 11 tanesi ester, 4 tanesi keton bileşikleri olmak üzere 30 adet aroma bileşeni elde edilmiştir. Pikan çeşitlerinde en önemli bileşiklerden biri hidrokarbon grubunda yer alan squalen olmuştur. Aldehit grubunda ise trans-trans-2,4-decacienal bileşeni bütün çeşitlerde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nut crops are taking part of most important fruit variety in Turkey. Especially pecan has meaning for subtropical climate, which has especially for cultivation potential, alongside producing walnuts for along time different ecology of our country. Especially volatile components of pecan varieties compare to local walnuts have meaningful differences and they have, makings than other walnuts about fragrance. Pomological characteristics and volatile components structures of nut fruits of pecan variety has been evaluated by GC-MS technics. Those were determined the heaviest nut varieties are Comanche, Hastings and Kiowa by mass made in pomological characteristics results. Has been found Woodart variety higher iner yield. As a result of research, totally 30 volatile components, 7 alcohol, 5 aldehydes, 3 hydrocarbons, 11 esters, 4 ketones were determined in 20 pecan nut varieties. Most important compounds in Squalen of pecan varieties has been located in the hydrocarbon group. Trans –trans 2,4-decacienal components were detected in aldehyde group of all varieties.