Lepistes (Pecilia reticulata)'in resirküle sistemde yetiştiriciliğinde stok yoğunluğu, monoseks kültür ve tubifeks (Tubifex tubifex) ile beslenmesinin etkisi
The effect of stocking density, monosex culture and tubifex-feeding (tubifex tubifex) on the culture of Guppy (Poecilia reticulata) in a recirculation system
  1. Tez No: 453430
  2. Yazar: SELÇUK GÖRELŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, lepistes (Poecilia reticulata)'in resirküle sistemde stok yoğunluğu, monoseks kültür ve tubifeks (Tubifex tubifex) ile beslenmesinin yetiştiricilik parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 200 L silindirik tanklarda, 1.5 devir/saat su döngüsünde ve 26 °C su sıcaklığı koşullarında 3 denemede gerçekleştirilmiştir. Birinci denemede; başlangıç büyüklüğü 0.21 g ve 2.71 cm olan lepistes jüvenilleri 100 günlük deneme süresi sonunda 1 ile 4 balık/L arasında değişen stoklama koşullarında, boyları 4.56-4.99 cm'ye, ağırlıkları ise 1.28-1.83 g'a ulaşmış ve en uygun stoklamanın 3 ve 4 balık/L olduğu belirlenmiştir. İkinci denemde; başlangıç büyüklüğü 0.20 g ve 2.68 cm olan lepistes jüvenilleri 80 günlük yetiştiricilik periyodu boyunca haftada 0, 1, 2 ve 3 gün tubifeksle beslenmeleri sonucunda boyları 4.25-4.47 cm'ye, ağırlıkları ise 0.96-1.26 g'a ulaşmış ve sonuçta tubifeks'in balığın büyüme performansını arttırdığı ve haftada 2 veya 3 gün beslenmesinin uygun olduğu tespit edilmiştir. Üçüncü denemede; başlangıç büyüklüğü 0.27 g ve 3.20 cm olan lepistes jüvenilleri 80 günlük deneme sonu itibariyle monoseks kültürde ağırlık ve boyca büyümesi (1.09 g ve 4.47 cm), karma kültüre göre (1.01 g ve 4.32 cm) daha yüksek bulunmuştur. Lepistesin her iki eşeyi de monoseks kültürde daha fazla büyümüştür. Diğer yandan, lepistesin dişi bireylerinin büyüme performansı, erkeklere göre yaklaşık iki kat fazla olmuştur. Üç denemede de lepistes jüvenillerinin 80-100 gün gibi kısa bir sürede, 3 balık/L gibi yüksek yoğunlukta ve %97-99 gibi yüksek bir yaşama oranında pazar büyüklüğüne ulaşması, lepistesin resirküle sistemde ticari olarak yetiştirilebilirliği bakımından ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of stock density, monosex culture and tubifex-feeding on growth and feed performance of guppy (Poecilia reticulata) in recirculation system. Three separate trials were conducted in 200 L cylindrical fiberglass tanks, at 1.5/hour water turnover rate and 26 °C water temperature. In the 1st trial, the juveniles (0.21 g and 2.71 cm initial size) reached 4.56-4.99 cm length and 1.28-1.83 g weight at the end the 100-day culture period in four tested stocking densities (1, 2, 3 and 4 fish/L) and the two of the highest densities (3 and 4 fish/L) were found to be the most suitable density under the present trial conditions. In the 2nd trial, the juveniles (0.20 g and 2.68 cm initial size) grew to 4.25-4.47 cm length and 0.96-1.26 g weight in four different tubifex-feeding frequencies (0, 1, 2 and 3 days/week) during the 80-day rearing period. This study proved that tubifex-feeding enhanced growth performance and that 2 or 3 days/week feeding optimal for the guppy. In the 3rd trial, juveniles (0.27 g and 3.20 cm) were found to grow better in monosex culture (1.09 g, 4.47 cm) than the mix culture (1.01 g, 4.32 cm) during the 80-day culture period. Both sexes displayed higher growth in monosex culture. But, growth performance of the females was twice that of the males. In all of the three trials, the guppy juveniles reached to marketable size in as short as 80-100 days with very high survival rates (97-99%) even under the high density (of 3 fish/L). The current results have demonstrated a very promising prospect for the commercial culture of guppy in recirculation systems.