Çanakkale'de dağılış gösteren Pseudepidalea variabilis (Anura:Bufonidae) populasyonlarında plazma biyokimyasına ait parametrelerin belirlenmesi
Determination of plasma biochemistry parameters on Pseudepidalea variabilis (Anura:Bufonidae) populations in Canakkale
- Tez No: 424126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale'de dağılış gösteren toplam 30 (16♂♂; 14♀♀) Pseudepidalea variabilis türünde bazı hematolojik (eritrosit sayısı, lökosit sayısı, hemoglobin konsantrasyonu, hematokrit, ortalama eritrosit hemoglobini, ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu, ortalama eritrosit hacmi) ve biyokimyasal kan parametreleri (üre, albümin, kreatinin, glikoz, kolesterol, ürik asit, total protein, trigliserit, magnezyum ve kan-üre nitrojeni) üreme dönemi öncesi, üreme dönemi, üreme dönemi sonrasına ve cinsiyete bağlı olarak değerlendirilmiştir. Hematolojik ve biyokimyasal kan parametreleri için gerekli miktarda kan, kalbin ventrikulusundan enjektör yardımı ile alınmıştır. Alınan kanın bir miktarı hematolojik analizler için kullanılırken, bir miktarı ise lityum heparinli biyokimya tüplerine aktarılıp, santrifüj edilerek plazma kısmı ayrılmıştır. Elde edilen plazmadan otoanalizör yardımı ile biyokimyasal kan parametrelerine ait veriler belirlenmiştir. Sonuç olarak Pseudepidalea variabilis türünde, hematolojik veriler incelendiğinde; ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu üreme dönemi öncesinde, eritrosit sayısı üreme döneminde yüksek bulunmuştur. Lökosit sayısı, hemoglobin konsantrasyonu, hematokrit, ortalama eritrosit hacmi ve ortalama eritrosit hemoglobini üreme dönemi sonrasında diğer dönemlere göre yüksek tespit edilmiştir. Biyokimyasal kan parametrelerine ait değerler incelendiğinde; kreatinin, ürik asit, total protein ve magnezyum üreme dönemi öncesi, üre, trigliserit ve kan-üre nitrojeni üreme döneminde yüksek bulunmuştur. Glikoz ve albümin değerleri ise üreme dönemi sonrasında diğer dönemlere göre yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some hematological and biochemical blood parameters of totally 30 (16♂♂; 14♀♀) Pseudepidalea variabilis that demonstrate distribution in Çanakkale were evaluated depending on pre-reproduction period, reproduction period and post-production period. Sufficient amount of blood was taken for hematological (erythrocyte count, leukocyte count, hemoglobin concentration, hematocrit, mean corpuscular hemoglobin, mean corpuscular hemoglobin concentration, mean corpuscular volume) and biochemical blood parameters (urea, albumin, creatinine, glucose, cholesterol, uric acid, total protein, triglycerides, magnesium, blood urea nitrogen) with the help of an injector from ventriculus of heart. A portion of the blood was used for hematological analyses while the rest was transferred to biochemistry tubes with lithium heparin and its plasma part was separated by centrifuge. With the help of auto-analyzer, data related with biochemical blood parameters were determined from the plasma. As a result, when hematologic values are interested in Pseudepidalea variabilis species, mean corpuscular hemoglobin concentration was found to be high in pre-reproduction period while erythrocyte count was found to be high in reproduction period. Leucocyte count, hemoglobin concentration, hematocrit, mean corpuscular hemoglobin and mean corpuscular volume was found to be higher in post-reproduction period compared to other periods. When values related with biochemical blood parameters were evaluated creatinin, uric acid, total protein and magnesium was found to be high in pre-reproduction period while urea, triglyceride and blood-urea nitrogen was found to be high in reproduction period. Glucose and albumin values on the other hand were detected to be higher in post-reproduction period compared to other periods.